Events Manager Pro - en to sv_SE translation catalogue (505 entries)

en: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) has cancelled a booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY
sv_SE: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) har avbokat sig: <br />#_BOOKINGSUMMARY

en: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) has made a booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY
sv_SE: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) har utfört en bokning: <br />#_BOOKINGSUMMARY

en: %d Spaces
sv_SE: %d platser

en: %s Deleted
sv_SE: %s borttagen

en: %s Gateway Emails
sv_SE: %s Gatewaymail

en: %s Off
sv_SE: %s rabatt

en: %s Options
sv_SE: %s alternativ

en: %s is required.
sv_SE: %s krävs

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Felaktig e-postadress.

en: <strong>Important!</strong>, you should use SMTP as your email setup if you are sending automated emails in this way for optimal performance. Other methods are not suited to sending mass emails.
sv_SE: <strong>Viktigt!</strong>Om du använder automatiserade e-postutskick bör du konfigurera din e-post att använda SMTP för optimal prestanda. Andra metoder är inte lämpliga för att skicka massutskick.

en: <strong>Important:</strong> When editing this form, to make sure your current user information is displayed, do not change their field names.
sv_SE: <strong>Viktigt när du ändrar i detta formulär:</strong> Ändra inte Fält-ID om du inte vet vad du gör. Detta är viktigt för att tidigare sparade användarinformation ska kunna visas på rätt sätt.

en: <strong>Important:</strong> When editing this form, to make sure your old booking information is displayed, make sure new field ids correspond with the old ones.
sv_SE: <strong>Viktigt när du ändrar i detta formulär:</strong> Se till att dina nya fält-ID:n stämmer överens med dina gamla. Detta är viktigt för att gammal bokningsinformation ska kunna visas på rätt sätt.

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account when approving new bookings (i.e. you can overbook).
sv_SE: <strong>OBS:</strong> Tillgänglighet utav biljetter beaktas inte vid godkännande av nya bokningar. Detta kommer att innebära att ett event alltså kan överbokas.

en: <strong>Warning:</strong> Status changes made here will be applied to all the bookings below.
sv_SE: <strong>Varning:</strong> Statusändringar som görs här kommer att tillämpas på alla bokningar nedan.

en: A booking was successfull added to the bookings cart.
sv_SE: En bokning lades till i varukorgen.

en: A row will be created for each space booked and will automatically include any attendee information associated with that booked ticket.
sv_SE: En rad kommer att skapas för varje bokad plats och kommer automatiskt att inkludera den deltagarinformation som finns knutet till den bokade biljetten.

en: A valid SSL certificate is required for live payments using this gateway. We are not able to connect to this URL: %s.
sv_SE: Ett giltigt SSL-certifikat krävs för att kunna hantera livebetalningar för denna gateway. Vi kunde inte ansluta till URLen: %s.

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Add Booking
sv_SE: Lägg till bokning

en: Add Booking For &quot;%s&quot;
sv_SE: Lägg till bokning för "%s"

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add Offline Payment
sv_SE: Lägg till offline-betalning

en: Add another booking
sv_SE: Lägg till ytterligare bokning

en: Add booking field
sv_SE: Lägg till bokningsfält

en: Add your logo to the PayPal payment page. It's highly recommended you link to a https:// address.
sv_SE: Lägg till din logo till PayPals betalningssida. Det är starkts rekommenderat att du länkar tille n https:// adress.

en: Additionally, you can also override these emails at an event level when editing an event. Should you choose not to, any overriden emails on this page will be considered the default email for this gateway.
sv_SE: Dessutom kan du också åsidosätta dessa e-postmeddelanden för specifika händelser när du ändrar dem. Om du väljer att inte göra detta kommer alla åsidosatta e-posttexter på denna sida att betraktas som standard för denna gateway.

en: Address
sv_SE: Adress

en: Address Line 2
sv_SE: Adressrad 2

en: After
sv_SE: Efter

en: After creating user fields above, you should link them up in here so some gateways can make use of them when processing payments.
sv_SE: När du har skapat användarfält ovan, bör du koppla dem här så gateways kan utnyttja dem vid bearbetning utav betalningar.

en: All events on this site
sv_SE: Alla event på denna site

en: All events using this form will start using the default form automatically.
sv_SE: Alla events som använder detta formulär kommer att övergå till att använda standardformuläret automatiskt.

en: All my events
sv_SE: Alla mina event

en: All transactional history associated with this booking will also be deleted.
sv_SE: All transaktionshistoria tillhörande denna bokning kommer också att tas bort.

en: Allow adding custom email addresses to be addded to individual events.
sv_SE: Tillåt anpassade mailadresser att användas för enskilda event.

en: Allow administrators of this blog to add additional admin email addresses for gateways inside each %s settings page.
sv_SE: Tillåt bloggens/hemsidans adminstratörer att lägga till extra adminmailadresser för gatewats inne på varje %s inställningssida.

en: Allow administrators of this blog to configure custom booking email templates inside each %s settings page.
sv_SE: Tillåt bloggens/hemsidans administratör att konfigurera mallarna för de anpassningsbara bokningsmailen inne på varje %s inställningssida.

en: Allow custom admin email addresses for events?
sv_SE: Tillåt anpassningsbara adminmail-adresser för event?

en: Allow custom admin email addresses for gateways?
sv_SE: Tillåt anpassningsbara admin-mailadresser för gateways?

en: Allow custom booking email templates to be configured for individual events.
sv_SE: Tillåt att anpassade bokningsmail-mallar kan konfigureras för enskilda event.

en: Allow custom emails for events?
sv_SE: Tillåt anpassade mail för events?

en: Allow custom emails for gateways?
sv_SE: Tillåt anpassningsbara mail för gateways?

en: Also Send Event Owner Emails To:
sv_SE: Skicka också eventägar-mail till:

en: Amount
sv_SE: Mängd

en: Amount Paid
sv_SE: Inbetalt belopp

en: An invalid admin email was supplied for your custom emails and was not saved in your settings.
sv_SE: En ogiltig admin-mailadress angavs för dina anpassningsbara mail och kunde inte sparas i dina inställningar.

en: Apply
sv_SE: Verkställ

en: Apply Before/After Tax
sv_SE: Lägg på före/efter-skatt

en: Apply Discount
sv_SE: Lägg på rabatt

en: Approvals must also be required for all bookings in your <a href="%s">settings</a> for this to work properly.
sv_SE: Godkännanden måste också vara aktiverat för alla bokningar i dina <a href="%s">inställningar</ a> för att detta ska fungera.

en: Approved email
sv_SE: Godkänd e-post

en: Are you sure you want to delete this form?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta formulär?

en: Are you sure you want to delete this form?
    
     All events using this form will start using the default form automatically.
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta formulär?
    
    Alla event som använder detta formulär kommer återgå till att använda standardforumuläret automatiskt.

en: Are you sure you want to delete? This may make your transaction history out of sync with your payment gateway provider.
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort? Detta kan göra din transaktionshistorik osynkad med din betalningsgateway.

en: Are you sure you want to do this?
sv_SE: Är du säker på detta?

en: Are you sure you want to empty your cart?
sv_SE: Är du säker på att du vill tömma din varukorg?

en: Attach ical invite?
sv_SE: Bifoga iCal-inbjudan?

en: Attendee %s
sv_SE: Deltagar %s

en: Attendee Emails
sv_SE: Mailadresser till deltagare

en: Attendee Form
sv_SE: Deltagarformulär

en: Available options, one per line.
sv_SE: Tillgängliga alternativ, en per rad.

en: Awaiting Offline Payment
sv_SE: Inväntar offline-betalning

en: Awaiting Online Payment
sv_SE: Inväntar online-betalning

en: Awaiting PayPal Payment
sv_SE: Inväntar PayPal-betalning

en: Back to gateways
sv_SE: Tillbaka till gateways

en: Be aware that by approving a booking awaiting payment, a full payment transaction will be registered against this booking, meaning that it will be considered as paid.
sv_SE: Tänk på att genom att godkänna en bokning som fortfarande vänta på betalning så kommer en full betalningstransaktion registreras mot bokningen, och denna kommer alltså att betraktas som betald.

en: Before
sv_SE: Före

en: Below you can modify the emails that are sent when bookings are made. This will override the default emails located in your %s settings page.
sv_SE: Nedan kan du ändra mailen som skickas när bokningar görs. Detta kommer att skriva över standardmailen som är konfigurerade på %s inställningssidan.

en: Booking Cancelled
sv_SE: Bokning avbruten

en: Booking Confirmed
sv_SE: Bokning bekräftad

en: Booking Details
sv_SE: Bokningsinformation

en: Booking Email Templates
sv_SE: E-postmallar för bokningsmail

en: Booking Form
sv_SE: Bokningsformulär

en: Booking Form - General Information
sv_SE: Bokningsformulär - Allmän information

en: Booking Form Information
sv_SE: Bokningsformulär - information

en: Booking Information
sv_SE: Bokningsinformation

en: Booking Notes
sv_SE: Bokningsanteckningar

en: Booking Pending
sv_SE: Bokning väntar godkännande

en: Booking Rejected
sv_SE: Bokning avvisad

en: Booking cancelled
sv_SE: Bokning avbruten

en: Booking is now fully paid and confirmed.
sv_SE: Bokningen är nu fullt betald och bekräftad.

en: Booking successful.
sv_SE: Bokningen lyckades.

en: Booking successful. You have not been charged for this booking.
sv_SE: Bokning utförd. Du har inte blivit debiterad för denna bokning.

en: Border Color
sv_SE: Ramfärg

en: Bulk Actions
sv_SE: Masshantering

en: By adding a regex expression, you can limit the possible values a user can input, for example the following only allows numbers:
sv_SE: Genom att lägga till ett reguljärt uttryck (regular expression) så kan du begränsa vad en användare kan fylla i i fälten. Exempelvis tillåter följande bara nummer:

en: By default, when someone pays for a booking, it gets automatically approved once the payment is confirmed. If you would like to manually verify and approve bookings, tick this box.
sv_SE: Som standard så blir en bokning automatiskt bekräftad när en betalning är registrerad. Bocka för här om du hellre manuellt vill verifikatiera och godkänna bokningar.

en: Cancel URL
sv_SE: Avbryt URL

en: Cart
sv_SE: Kundvagn

en: Cart Page
sv_SE: Varukorgssida

en: Changes Saved
sv_SE: Förändringar sparade

en: Checked by default?
sv_SE: Valt som standard?

en: Checkout
sv_SE: Checka ut

en: Checkout Form Button
sv_SE: Knapp för utcheckningsformulär

en: Checkout Page
sv_SE: Sida för Utcheckning

en: Checkout Page Booking Form
sv_SE: Bokningsformulär för utcheckningssidan

en: Choice of payment method not recognized. If you are seeing this error and selecting a method of payment, we apologize for the inconvenience. Please contact us and we'll help you make a booking as soon as possible.
sv_SE: Känner inte igen valet av betalningsmetod. Om du ser detta fel i samband med att du försöker välja ett sätt att betala, vänligen kontakta oss så hjälper vi dig att göra en bokning.

en: Choose the button text. To use an image instead, enter the full url starting with %s or %s.
sv_SE: Välj knapptexten. För att använda en bild istället, ange bildens fulla url med %s eller %s framför.

en: Choose whether to allow this coupon to be used only on events you choose, all your events or all events on this site.
sv_SE: Välj om du vill tillåta denna kupong att användas enbart på de event du väljer, alla dina event eller alla event på hela siten.

en: Choose whether to apply this discount before or after tax has been added, if applicable.
sv_SE: Välj om den här rabatten ska läggas på före eller efter skatten har lagts på (om aktuellt).

en: City
sv_SE: Stad

en: Click here for more information.
sv_SE: Tryck här för mer information.

en: Click on the title texts with a plus (+) next to them to reveal further options, and the minus (-) sign to hide them.
sv_SE: Klicka på rubriktexten med ett plustecken (+) brevid för att se ytterligare alternativ. Tryck på (-) för att dölja.

en: Code
sv_SE: Kod

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Common User Fields for Gateways
sv_SE: Vanliga användarfält för Gateways

en: Company
sv_SE: Företag

en: Confirmed booking email
sv_SE: E-post för bekräftelse av bokning

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Could not create a log directory, please make sure your wp-content is writeable.em-pro
sv_SE: Kunde inte skapa log-mappen. Kontrollera att din wp-content-mapp är skrivbar.em-pro

en: Could not remove booking due to an unexpected error.
sv_SE: Kunde inte ta bort bokning på grund av ett oväntat fel.

en: Country
sv_SE: Land

en: Coupon
sv_SE: Kupong

en: Coupon Availability
sv_SE: Kupongtillgänglighet

en: Coupon Code
sv_SE: Kupongkod

en: Coupon Discount
sv_SE: Kupongrabatt

en: Coupon Invalid
sv_SE: Kupongen ogiltig

en: Coupon Not Found
sv_SE: Hittade ej kupongen

en: Coupon Usage History
sv_SE: Användningshistorik för kupongv

en: Coupons
sv_SE: Kuponger

en: Coupons Manager
sv_SE: Kuponghanteraren

en: Coupons selected here will be applied to bookings made for this event.
sv_SE: Kuponger som valts här kommer att tillämpas på bokningar gjorda för detta event.

en: Coupons will not be valid after this date.
sv_SE: Kuponger kommer att vara ogiltiga efter detta datum.

en: Coupons will only be valid from this date onwards.
sv_SE: Kuponger kommer enbart att vara giltiga från detta datum och framåt.

en: Created By
sv_SE: Skapad av

en: Credit Card
sv_SE: Kreditkort

en: Credit Card Number
sv_SE: Kreditkortsnummer

en: Custom Automated Emails
sv_SE: Anpassningsbara automatiska mail

en: Custom Booking Email Templates
sv_SE: Mallar för anpassningsbara bokningsmail

en: Custom Registration Fields
sv_SE: Anpassade Registreringsfält

en: Customer Receipt Email Footer
sv_SE: E-postfooter för kundkvittot

en: Customer Receipt Email Header
sv_SE: E-postheader för kundkvittot

en: Customizable Fields
sv_SE: Anpassningsbara fält

en: DO NOT change these values if you want to keep your field settings associated with previous booking fields.
sv_SE: Ändra INTE dessa värden om du vill behålla dina fältinställningar tillhörande tidigare bokningsfält.

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date Range?
sv_SE: Datumintervall?

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
sv_SE: Datumen måste vara korrekt formaterade. Tips: använd datumväljaren!

en: Days before reminder
sv_SE: Dagar innan påminnelse

en: Deactivate
sv_SE: Avaktivera

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />This is a reminder about your #_BOOKINGSPACES space/spaces reserved for #_EVENTNAME.<br />When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br />Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br />We look forward to seeing you there!<br />Yours faithfully,<br />#_CONTACTNAME
sv_SE: Hej #_BOOKINGNAME, <br />Detta är en påminnelse om din/a #_BOOKINGSPACES plats/platser reserverade för #_EVENTNAME.<br />Tid : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br />Plats : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br />Välkommen!<br />,<br />#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />Your booking has been confirmed. <br />Below is a summary of your booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY <br />We look forward to seeing you there!
sv_SE: #_BOOKINGNAME, <br />Din platsbokning är nu bekräftad. <br />Nedan följer en sammanfattning utav din bokning: <br />#_BOOKINGSUMMARY <br />

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive another confirmation email. <br />Below is a summary of your booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY
sv_SE: #_BOOKINGNAME, <br />Din bokning inväntar bekräftelse ifrån våra administratörer. Såfort din plats har kunnat bekräftats kommer du att få ett mail som bekräftar detta. <br />Nedan är en sammanfattning av din bokning: <br />#_BOOKINGSUMMARY

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />Your requested booking has been cancelled. <br />Below is a summary of your booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY
sv_SE: #_BOOKINGNAME, <br />Din platsförfrågan har avbrutits. <br />Nedan följer en sammanfattning bokningen: <br />#_BOOKINGSUMMARY

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />Your requested booking has been rejected. <br />Below is a summary of your booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY
sv_SE: #_BOOKINGNAME, <br />Din platsförfrågan har tyvärr nekats. Detta kan bero på exempelvis platsbrist på det aktuella eventet<br />Nedan följer en sammanfattning av bokningen: <br />#_BOOKINGSUMMARY

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default Text
sv_SE: Standardtext

en: Default Value
sv_SE: Standardvärde

en: Default or Free Booking Emails
sv_SE: Standard eller fribokningsmail

en: Default:
sv_SE: Standard:

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete Bookings Pending Payment
sv_SE: Ta bort bokningar som inväntar betalning

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Dev Mode active: Just a friendly reminder that you have added %s to your wp-config.php file. Only admins see this message, and it will go away when you remove that line.
sv_SE: Utvecklingsläge (Dev Mode) aktiverat: Bara en vänlig påminnelse om att du har lagt till %s i din wp-config.php fil. Endast administratörer ser detta meddelande, och det kommer att försvinna när du tar bort den raden.

en: Disabled
sv_SE: Avaktiverad

en: Discount
sv_SE: Rabatt

en: Discount Amount
sv_SE: Rabattmängd

en: Discount Type
sv_SE: Rabattyp

en: Display a shopping cart widget for currently booked events to check out.
sv_SE: Visar en varukorg-widget för inbokade event att checka ut.

en: Edit &quot;%s&quot; settings
sv_SE: Ändra "%s" inställningar

en: Edit Coupon
sv_SE: Ändra kupong

en: Edit Coupons
sv_SE: Ändra kuponger

en: Edit Gateways
sv_SE: Ändra Gateways

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email Customer (on success)
sv_SE: E-posta kunden (om lyckades)

en: Email event owners?
sv_SE: Maila eventägare?

en: Empty Cart
sv_SE: Töm varukorg

en: Empty Cart Warning
sv_SE: Varning vid tom varukorg

en: Enable Attendee Forms
sv_SE: Aktivera deltagarformulär

en: Enable Logging?
sv_SE: Aktivera loggning?

en: Enable Multiple Bookings Mode?
sv_SE: Aktivera gruppbokningsläge?

en: Enable Quick Pay Buttons?
sv_SE: Aktiver knappar för snabbetalning?

[ctx: Enable a feature in settings page]
en: Enable %s?
sv_SE: Aktivera %s?

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: End date required
sv_SE: Slutdatum krävs

en: End time required
sv_SE: Sluttid krävs

en: Enter a number here only, decimals accepted.
sv_SE: Skriv enbart ett nummer här, decimaltal är accepterade.

en: Error Message
sv_SE: Felmeddelande

en: Error Messages
sv_SE: Felmeddelanden

en: Event
sv_SE: Händelse

en: Event Already Booked
sv_SE: Eventet är redan inbokat

en: Event Bookings Cart
sv_SE: Varukorg för eventbokningar

en: Event Email Reminders
sv_SE: Event E-postpåminnelse

en: Event Emails
sv_SE: Eventmail

en: Event Owner Emails
sv_SE: Eventägarmail

en: Events Manager can send people that booked a place at your events a reminder email before it starts.
sv_SE: Events Manager kan skicka folk som bokat en plats på dina händelser en påminnelse per e-post innan eventet startar.

en: Every day Events Manager automatically checks upcoming events in order to generate emails. You can choose at what time of day to run this check, if your site has a lot of traffic, it may help having this run at times of lower server loads.
sv_SE: Varje dag kontrollerar Events Manager automatiskt kommande event för att generera e-post. Du kan välja vid vilken tid på dagen denna kontroll ska köras. Om din webbplats har en mycket trafik kan det vara ett tips att låta denna köra på tidpunkter då serverbelastningen är låg.

en: Expiry Date
sv_SE: Förfallodatum

en: Exported bookings on %s
sv_SE: Exporterade bokningar för %s

en: Field ID
sv_SE: Fält ID

en: Field Required
sv_SE: Fältet krävs

en: Final Price
sv_SE: Slutligt pris

en: Fixed Amount
sv_SE: Bestämd mängd

en: Form renamed to <em>%s</em>.
sv_SE: Formuläret omdöpt till <em>%s</em>.

en: Forms Editor
sv_SE: Formuläreditor

en: Fully Paid
sv_SE: Helt betalda

en: Further Information
sv_SE: Ytterligare information

en: Gateway Emails
sv_SE: Gatewaymail

en: Gateway Label
sv_SE: Gateway-etikett

en: Gateway Name
sv_SE: Gateway-namn

en: Gateway Settings
sv_SE: Gatewayinställningar

en: Gateway Title
sv_SE: Gateway-rubrik

en: Gateway Used
sv_SE: Använd gateway

en: Gateway activated.
sv_SE: Gateway aktiverad.

en: Gateway activation toggled.
sv_SE: Gateway-aktivering vald.

en: Gateway deactivated.
sv_SE: Gateway avaktiverad.

en: Gateway not activated.
sv_SE: Gateway inte aktiverad.

en: Gateway not deactivated.
sv_SE: Gateway inte avaktiverad.

en: Gateway not updated.
sv_SE: Gateway inte uppdaterad.

en: Gateway updated.
sv_SE: Gateway uppdaterad.

en: Generated accordingly from user first/last name or full name field. If a name field isn't provided in your booking form, the username will be used instead.
sv_SE: Skapade utefter användarens för/efternamn- eller fullnamnsfält. Om ett namnfält inte tillhandahålls i bokningsformuläret kommer användarnamnet att användas istället.

en: Go back to &quot;%s&quot; bookings
sv_SE: Gå tillbaks till &quot;%s&quot; bokningar

en: If a user chooses to pay with this gateway, or it is selected by default, this message will be shown just below the selection.
sv_SE: Om en användare väljer att betala med denna gateway, eller den är markerat som standard, kommer detta meddelande att visas precis under valet.

en: If caching plugins are used, cart contents are loaded after a page load and this text is shown whilst loading.
sv_SE: Om du använder några cachande plugins så kommer varukorgens innehåll att laddas efter att sidan laddats och denna text kommer att visas under denna laddning.

en: If checked, only logged in users will be able to use this coupon.
sv_SE: Om du kryssar i denna kan enbart registrerade användare använda denna kupong.

en: If checked, the first value above will be used.
sv_SE: Om ifylld så kommer det första värdet ovan att användas.

en: If enabled, a folder called %s will be created. Please ensure that your wp-contents folder is writable by the server.
sv_SE: Om du aktiverar detta kommer en mapp (%s) att skapas. Tänk på att din wp-contents mapp behöver vara skrivbar utav servern för att detta ska fungera.

en: If enabled, additional emails will be sent to administrators and event owners for EVERY event booked based on the above %s settings.
sv_SE: Om du aktiverar detta kommer email att skickas till administratörer och eventägare för VARJE eventbokning som görs baserat på ovanstående %s inställningar.

en: If enabled, this form will be shown and required for every space booked.
sv_SE: Om aktiverat kommer detta formulär att visas och krävas för varje platsbokning.

en: If fields are editable users will be able to change their %s whilst making a booking.
sv_SE: Om fälten är ändringsbara kommer användarna ha möjlighet att ändra sin %s samtidigt som de genomför en bokning.

en: If profile fields are set to show to logged in users, you can also choose whether or not to make these fields editable or just for viewing reference.
sv_SE: Om profilfält är inställda på att visas för inloggade användare kan du också välja om du vill göra dessa områden redigerbara eller helt enkelt bara tillgängliga för granskning (read-only).

en: If selected, this field will also have an end-date.
sv_SE: Om vald kommer detta fält också att ha ett slutdatum.

en: If selected, this field will also have an end-time.
sv_SE: Om denna är vald kommer detta fält även ha en sluttid.

en: If set to yes, taxes are not included in individual item prices and total tax is shown at the bottom. If set to no, taxes are included within the individual prices.
sv_SE: Om du sätter denna till "Ja" kommer moms inte att inkluderas i enskilda priser utan istället visas längst ner. Om du sätter denna till "Nej" kommer moms inkluderas i de enskilda priserna.

en: If set, this coupon will only be valid that many times.
sv_SE: Om du fyller i ett värde här kommer kupongen enbart gälla detta antalet gånger.

en: If some cases if you allow a free ticket (e.g. pay at gate) as well as paid tickets, this message will be shown and the user will not be charged.
sv_SE: Om du tillåter både en gratisbiljett (t ex betala i dörren) och förbetalda biljetter kommer detta meddelande att visas och användaren kommer inte att bli debiterad.

en: If some cases if you allow a free ticket (e.g. pay at gate) as well as paid tickets, this message will be shown and the user will not be redirected to PayPal.
sv_SE: I vissa fall om du tillåter en gratis biljett (t ex betala i dörren) samt betalda biljetter kommer detta meddelande att visas och användaren kommer inte att omdirigeras till PayPal.

en: If the regex above does not match this error will be displayed.
sv_SE: Om det reguljära uttrycket ovan inte matchar kommer detta fel att visas.

en: If using SMTP in your email settings. You can automatically attach an ical file which some email clients (e.g. gmail) will render as an invitation they can add to their calendar.
sv_SE: Om du använder SMTP i dina e-postinställningar kan du automatiskt bifoga en iCal-fil som vissa e-postklienter (t.ex. Gmail) automatiskt kommer tolka som en inbjudan som de kan lägga till sin kalender.

en: If you are not using quick pay buttons a drop-down menu will be used, with this label.
sv_SE: Om du inte använder Quick Pay-knappar kommer en drop-downmeny att användas med den här etiketten.

en: If you check this as fully paid, and leave the amount paid blank, it will be assumed the full payment has been made.
sv_SE: Om du markerar denna som fullbetald och lämnar det belopp som betalats tomt kommer det antas att full betalning skett.

en: If you choose to return users to the default Events Manager thank you page after a user has paid on PayPal, you can customize the thank you message here.
sv_SE: Om du väljer att skicka tillbaka användare till en standardiserad Events Manager-tacksida efter att en användare har betalat på PayPal så kan du anpassa tack meddelande här.

en: If you don't want to ask for attendee information by default, select None as your booking form and make it the default form.
sv_SE: Om du som standard inte vill fråga om deltagarinformation, välj "Ingen" som ditt bokningsformulär och gör detta formulär till standardformulär.

en: If you have chosen to only use quick pay buttons in your <a href="%s">gateway settings</a>, these settings below will be used.
sv_SE: Om du har valt att endast använda Quick Pay-knappar i dina <a href="%s">gatewayinställningar</a>, kommer inställningarna nedan att användas.

en: If you would like to receive notifications from Authorize.net and handle refunds or voided transactions automatically, you need to enable Silent Post URL and provide an MD5 Hash in your merchant interface.
sv_SE: Om du vill få meddelanden från Authorize.net och hantera återbetalningar eller annullerade transaktioner automatiskt måste du aktivera Silent Post URL och ge en MD5-hash i e-handelsproviderns gränssnitt.

en: Important:
sv_SE: Viktigt:

en: In many cases, customer address information is required by gateways for verification. This section connects your custom fields to commonly used customer information fields.
sv_SE: För det mesta krävs kundens andressinformation för gatewaysen som verifikation. Denna sektion kopplar ihop dina egna angivna fält med vanligen använda kundinformationsfält.

en: In order to connect PayPal with your site, you need to enable IPN on your account.
sv_SE: För att ansluta PayPal till din sida behöver du aktivera IPN på ditt konto.

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Include Taxes In Itemized Prices
sv_SE: Inkludera moms i de specificerade priserna

en: Incorrect Formatting
sv_SE: Felaktig formattering

en: Insert your Pro Member Key to access automatic updates you can get your membership key from <a href="%s">here</a>.
sv_SE: Fyll i din Pro Member Key för att få tillgång till automatiska uppdateringar. Du kan få tag i din medlemsnyckel <a href="%s">här</a>.

en: Invalid coupon code provided
sv_SE: Ogiltig kupong

en: It is required that you have at least an email and name field so guest users can register.
sv_SE: Det krävs att du har åtminstone ett e-post- och ett namnfält så dina gästanvändare kan registrera sig.

en: It set to yes, when a booking has been added to the cart, the user will be redirected to the checkout page. Whilst redirecting the confirmation message below will also be shown, you may also want to modify that too let them know they are being redirected.
sv_SE: Aktivera denna för att vidarebefordra användare till sidan för utcheckning direkt när en bokning har lagts till i varukorgen. Vid vidarebefordran kommer bekräftelsemeddelandet nedan att visas. Du kan ev. komplettera meddelandet nedan för att förklara för användaren att hen blir vidarebefordrad.

en: Label
sv_SE: Etikett

en: List item format
sv_SE: Format på listpost

en: Live Site
sv_SE: Live Site??

en: Loading Cart Contents
sv_SE: Laddar varukorgens innehåll

en: Loading Cart Contents...
sv_SE: Laddar varukorgsinnehåll...

en: Loading text
sv_SE: Laddar text

en: Loading...
sv_SE: Laddar...

en: Logging
sv_SE: Loggning

en: Make Default
sv_SE: Använd som standard

en: Make profile fields editable?
sv_SE: Gör profilfält ändringsbara?

en: Make these changes to all bookings?
sv_SE: Verkställ dessa förändringar för alla bokningar?

en: Manual booking.
sv_SE: Manuell bokning

en: Manually approve completed transactions?
sv_SE: Godkänn genomförda transaktioner manuellt?

en: Mode
sv_SE: Läge

en: Modify Booking Information
sv_SE: Ändra bokningsinformation

en: More about %s.
sv_SE: Mer om %s

en: Multiple Booking Email Templates
sv_SE: E-postmall för flerbokningsfunktion

en: Multiple Bookings Mode
sv_SE: Gruppbokningsläge

en: Multiple Bookings Mode enables your visitors to make bookings follow a flow similar to that of a shopping cart, meaning users can book multiple events and pay for them in one go.
sv_SE: Gruppbokningsläge tillåter dina besökare att utföra bokningar på liknande sätt som de e-shoppar. Detta innebär att användarna kan utföra flera bokningar på en gång och sen betala dom i en och samma betalning.

en: Multiple Events
sv_SE: Flera events

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name (first/last)
sv_SE: Namn (för och efternamn)

en: New Booking
sv_SE: Ny bokning

en: New form created. You are now editing your new form.
sv_SE: Nytt formulär skapat. Du ändrar nu i ditt nya formulär.

en: No
sv_SE: Nej

en: No Bookings
sv_SE: Inga bokningar

en: No Payment gateways were found for this install.
sv_SE: Inga betalningsgateways kunde hittas för den här installationen.

en: No Transactions
sv_SE: Inga transaktioner

en: No attendee form selected. Choose a form, or create a new one above.
sv_SE: Inget deltagarformulär valt. Välj ett formulär ett skapa ett nytt ovan.

en: No bookings text
sv_SE: Text som visas när inga bokningar finns

en: No coupons created yet.
sv_SE: Du har inte skapat några kuponger ännu.

en: No coupons have been inserted yet!
sv_SE: Inga kuponger har lagts till ännu!

en: No events booked yet
sv_SE: Inga event inbokade ännu

en: None
sv_SE: Ingen

en: None yet
sv_SE: Ingen ännu

en: Note that some gateways do not automatically send pending or confirmed emails, in these cases they may only apply to when event admins manually change the status of a booking resulting in an automated email getting sent.
sv_SE: Tänk på att vissa gateways inte skickar mail när bokningar avvaktar bekräftelse eller är bekräftade. I dessa fall kommer mail enbart att skickas när administratören manuellt ändrar status på en bokning.

en: Notes
sv_SE: Anteckningar

en: On this page you can create/edit various forms used within Events Manager Pro.
sv_SE: På denna sidan kan du skapa och ändra de olika formulär som används i Events Manager Pro.

en: Once a payment is completed, users will be offered a link to this URL which confirms to the user that a payment is made. If you would to customize the thank you page, create a new page and add the link here. For automatic redirect, you need to turn auto-return on in your PayPal settings.
sv_SE: När en betalning är klar kommer användarna att erbjudas en länk till denna URL som bekräftar för användaren att en betalning görs. Om du vill anpassa tack-sidan, skapa en ny sida och lägg till länken här. För automatisk omdirigering måste du aktivera "auto-return" i dina PayPal-inställningar.

en: Only admins see this message.
sv_SE: Endast administratörer ser detta meddelande.

en: Only if you have not enabled quick pay buttons in your <a href="%s">gateway settings</a>.
sv_SE: Endast om du inte aktiverat quickpay knapparna i dina <a href="%s">gatewayinställningar</a>.

en: Only on specific events that I own
sv_SE: Enbart de specifika event som jag äger

en: Only works with gateways that do not require additional payment information to be submitted (e.g. PayPal and Offline payments). If enabled, the default booking form submit button is not used, and each gateway will have a button (or image, see <a href="%s">individual gateway settings</a>) which if clicked on will submit a booking for that gateway.
sv_SE: Fungerar bara med gateways som inte kräver att ytterligare betalningsuppgifter lämnas (t.ex. PayPal och Offline betalningar). Om funktionen är aktiverad kommer inte standard-skicka-knappen att användas utan varje gateway kommer att ha en egen knapp (eller bild, se <a href="%s">enskilda gatewatinställningar</a>) som om du klickar på den kommer att skicka en bokning för den gatewayn.

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Original Total Price
sv_SE: Ursprungligt pris

en: Overall Spaces
sv_SE: Övergripande Platser

en: PRO Booking Form Options
sv_SE: Alternativ för PRO Bokningsformulär

en: Pay Offline
sv_SE: Betala offline

en: Pay With
sv_SE: Betala med

en: PayPal Email
sv_SE: PayPal E-Post

en: PayPal Language
sv_SE: PayPalspråk

en: PayPal Mode
sv_SE: PayPal-läge

en: PayPal Page Logo
sv_SE: PayPal Sidlogo

en: PayPal allows you to select a default language users will see. This is also determined by PayPal which detects the locale of the users browser. The default would be US.
sv_SE: PayPal tillåter dig att välja ett standardspråk som användarna kommer att se. Detta bestäms också av PayPal som detekterar lokaliseringen utav användarnas webbläsare. Standardinställningen är USA.

en: Payment Button
sv_SE: Betalningsknapp

en: Payment Gateway Options
sv_SE: Inställningar för betalningsgateways

en: Payment Gateways
sv_SE: Betalningsgateways

en: Payment Notifications
sv_SE: Betalningsnotifiering

en: Payment has been registered.
sv_SE: Betalning registrerad.

en: Paypal Currency
sv_SE: Paypal Valuta

en: Pending booking email
sv_SE: E-post för avvaktande bokning

en: Percentage
sv_SE: Procent

en: Personal Details
sv_SE: Personlig information

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Place Order
sv_SE: Platsordning

en: Please <a href="%s">add a new page</a> and assign it here. This is required for Multiple Bookings Mode to work.
sv_SE: Vänligen <a href="%s">lägg till en ny sida</a> och koppla den här. Detta krävs för att flerbokningsfunktionen ska fungera.

en: Please enter a valid API key in your <a href="%s">settings page</a>.
sv_SE: Vänligen ange en giltig API-nyckel på <a href="%s">inställningssidan</a>.

en: Please enter a valid payment amount (e.g. 10.00). Use negative numbers to credit a booking.
sv_SE: Ange ett giltigt belopp (ex. 10.00). Använd negativa nummer för att kreditera en bokning.

en: Please enter a valid payment amount. Numbers only, use negative number to credit a booking.
sv_SE: Ange ett giltigt belopp i enbart siffror. Använd negativa nummer för att kreditera en bokning.

en: Please fill in the field: %s
sv_SE: Vänligen fyll i fältet: %s

en: Please make sure you have the <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/events-manager/">latest version</a> of Events Manager installed, as this may prevent Pro from functioning properly.
sv_SE: Se till att du har <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/events-manager/">senaste versionen</a> av Events Manager installerad eftersom detta annars kan förhindra att Pro-versionen inte fungerar som den ska .

en: Please make sure you install Events Manager as well. You can search and install this plugin from your plugin installer or download it <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/events-manager/">here</a>.
sv_SE: Se till att du installerar Events Manager också. Du kan söka och installera detta plugin från din pluginsida eller ladda ner det <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/events-manager/">här</ a>.

en: Please provide a later end date.
sv_SE: Ange ett senare slutdatum

en: Please use the date picker provided to select the appropriate date format.
sv_SE: Använd datumväljaren för att välja lämpligt datumformat.

en: Please use the time picker provided to select the appropriate time format.
sv_SE: Använd tidsväljaren för att välja lämpligt tidsformat.

en: Please visit <a href="%s">Authorize.net</a> to set up a sandbox account if you would like to test this gateway out. Alternatively, you can use your real account in test mode, which you can set on your Authorize.net control panel.
sv_SE: Besök <a href="%s">Authorize.net</a> för att ställa in ett sandboxkonto om du vill testa denna gateway. Alternativt kan du använda ditt riktiga konto i testläge - detta kan du ställa in på din Authorize.net kontrollpanel.

en: Please visit the <a href="%s">documentation</a> for further instructions on setting up Authorize.net with Events Manager.
sv_SE: Besök <a href="%s">dokumentationen</a> för ytterligare instruktioner om hur du installerar Authorize.net med Events Manager.

en: Please visit the <a href="%s">documentation</a> for further instructions.
sv_SE: Vänligen besök <a href="%s">dokumentationen</a> för mer information.

en: Please wait whilst you are redirected to PayPal to proceed with payment.
sv_SE: Vänligen vänta, du vidarebefordras till PayPal för att fortsätta med betalningen.

en: Private Key
sv_SE: Privat nyckel

en: Pro Member Key
sv_SE: Pro-medlemsnyckel (Pro Member Key)

en: Pro Membership Key
sv_SE: Pro-medlemsskapsnyckel (Pro Membership Key)

en: Proceed to Checkout
sv_SE: Fortsätt till utcheckning

en: Provide a hex value color to change the color from the default blue to another color (e.g. #CCAAAA).
sv_SE: Skriv in ett hexvärde för att byta färgen från den standardblå till en annan färg (t ex: #CCAAAA).

en: Public Key
sv_SE: Publik nyckel

en: Quick Pay Buttons
sv_SE: Snabbetalningsknappar

en: Redirect To Checkout on Booking?
sv_SE: Vidarebefordra till utcheckning vid bokning?

en: Refunded
sv_SE: Återbetalat

en: Registered Users Only?
sv_SE: Enbart för registrerade användare?

en: Registration Fields
sv_SE: Registreringsfält

en: Registration fields are only shown to guest visitors by default. You can choose to show these fields and make them editable by logged in user in your <a href="%s">PRO Booking Form Options</a>.
sv_SE: Registreringsfält visas som standard enbart för gästbesökare. Du kan välja att visa dessa fält och göra dom redigerbara för inloggade användare i dina <a href="%s">PRO Bokningsformulärinställningar</a>.

en: Registration fields are only shown to guest visitors. If you add new fields here and save, they will then be available as custom registrations in your bookings editor, and this information will be accessible and editable on each user <a href="%s">profile page</a>.
sv_SE: Registreringsfält visas endast för gästbesökare. Om du lägger till nya fält här och sparar så kommer de att vara tillgängliga som anpassade registreringar i din bokningseditor. Denna information kommer att vara tillgänglig och redigerbar för varje enskild användares <a href="%s">profilsida</a>.

en: Rejected booking email
sv_SE: E-post för avvisad bokning

en: Reminder
sv_SE: Påminnelse

en: Reminder subject
sv_SE: Ärendetexten för påminnelsen

en: Rename
sv_SE: Byt namn

en: Required
sv_SE: Krävs

en: Required, get your keys <a href="%s">here</a>
sv_SE: Krävs, skaffa dina nycklar <a href="%s">här</a>

en: Resume Payment
sv_SE: Fortsätt betalning

en: Return URL
sv_SE: Återgå URL

en: Sandbox
sv_SE: Sandlåda / Sandbox

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save Form
sv_SE: Spara formulär

en: Security: MD5 Hash
sv_SE: Säkerhet: MD5 Hash

en: Select ...
sv_SE: Välj ...

en: Select Type
sv_SE: Välj typ

en: Select a user, or enter a new one below.
sv_SE: Välj en användare eller fyll i en ny nedan

en: Selected Attendee Form
sv_SE: Valt deltagarformulär

en: Selected Booking Form
sv_SE: Valt bokningsformulär

en: Set your currency in the <a href="%s">settings</a> page.
sv_SE: Ställ in din valuta på <a href="%s">inställningssidan</a>.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Show email profile fields?
sv_SE: Visa profilfältet e-post?

en: Show name profile fields?
sv_SE: Visa profilfältet namn?

en: Show profile fields to logged in users?
sv_SE: Visa profilfält för inloggade användare?

en: Shown when a default value isn't selected, selected by default.
sv_SE: Visas när ett standardvärde inte är valt, valt som standard.

en: Since %s is enabled, these emails will only be sent when individual bookings are modified afterwards, such as changing the status of the booking individually or resending an email.
sv_SE: Eftersom %s är aktiverat så kommer dessa e-mail enbart att skickas när enskilda bokningar ändras i efterhand. Exempelvis om statusen för en enskild bokning ändras, eller ett email skickas om.

en: Since this is part of multiple booking, you can also change these values for all individual bookings.
sv_SE: Eftersom detta är en del av flera bokningar så kan du också byta dessa värden för samtliga individuella bokningar.

en: Since you are in Multiple Booking Mode, these emails will only be sent in these specific circumstances :
sv_SE: Eftersom du är i Flerbokningsläge kommer dessa mail enbart att skickas i dessa speciella fall:

en: Something went wrong saving your %s.
sv_SE: Någonting gick fel när %s sparades

en: Something went wrong updating your %s.
sv_SE: Någonting gick fel när %s uppdaterades

en: Sorry for the inconvenience, but we are having technical issues adding your bookings, please contact an administrator about this issue.
sv_SE: Ledsen för besväret, men vi har tekniska problem med att lägga till dina bokningar, vänligen kontakta en administratör om detta problem.

en: Split bookings by attendee
sv_SE: Dela upp bokningar efter deltagare

en: Start date required
sv_SE: Startdatum krävs

en: Start time required
sv_SE: Starttid krävs

en: State/County
sv_SE: Stat/Län

en: Sub Total
sv_SE: Delsumma

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Success Free Message
sv_SE: Framgångsmeddelande (Gratis)

en: Success Message
sv_SE: Lyckat-meddelande

en: Successfully Added Message
sv_SE: Meddelandet lades till

en: Successfully deleted %s
sv_SE: %s borttagen

en: Successfully saved %s
sv_SE: %s sparad

en: Taxes
sv_SE: Skatter

en: Test Mode (Sandbox)
sv_SE: Testläge (Sandbox)

en: Thank You Message
sv_SE: Tackmeddelande

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed, and a receipt for your purchase has been emailed to you along with a separate email containing account details to access your booking information on this site. You may log into your account at www.paypal.com to view details of this transaction.
sv_SE: Tack för din betalning. Din transaktion har blivit genomför och ett kvitto på ditt köp har e-postats till dig ihop med ett separat mail innehållande dina kontouppgifter och information om du du kommer åt din bokningsinformation. Du kan även logga in på ditt konto på www.paypal.com för att se detaljer kring den här transaktionen.

en: The following codes will be automatically available to this event.
sv_SE: Följande koder kommer automatiskt att bli tillgängliga för detta event.

en: The form <em>%s</em> is now the default booking form. All events without a pre-defined booking form will start using this form from now on.
sv_SE: Formuläret <em>%s</em> är nu standardformuläret för sidan. Alla event utan egenkonfigurerade bokningsformulär kommer att börja använda detta från och med nu.

en: The message that is shown to a user when a booking is successful and payment has been taken.
sv_SE: Det meddelande som visas för en användare när en bokning är utförd och betalningen är mottagen.

en: The message that is shown to a user when a booking is successful whilst being redirected to PayPal for payment.
sv_SE: Det meddelande som visas för en användare när en bokning är framgångsrik och hon omdirigeras till PayPal för betalning.

en: The message that is shown to a user when a booking with offline payments is successful.
sv_SE: Det meddelande som visas för en användare när en bokning med offlinebetalningar lyckats.

en: The text shown in the checkout page form.
sv_SE: Texten som visas i utcheckningsformuläret

en: The user will see this as the text option when choosing a payment method.
sv_SE: Användaren kommer att se detta som textalternativet när du väljer betalningsmetod.

en: There was an error validating your bookings, please see the errors below:
sv_SE: Det uppstod ett fel vid valideringen av dina bokningar, se felkoderna nedan:

en: These emails get sent to the event owners when a person has made a booking using this specific gateway.
sv_SE: Dessa mail skickas till eventägarna när en person gjort en bokning via denna specifika gateway.

en: These emails get sent to the event owners when a person has made a booking.
sv_SE: Dessa mail skickas till eventägaren när en person har gjort en bokning.

en: These emails will be sent to the person who booked a place at your event and selected this specific gateway.
sv_SE: Dessa mail kommer att skickas till personen som bokade platsen på ditt event och valde denna specifika gateway.

en: These emails will be sent to the person who booked a place at your event.
sv_SE: Dessa mail kommer att skickas ut till personen som bokade en plats på ditt event.

en: These settings are applied when making a booking on %s languge pages. The email template settings here will override those for the default language.
sv_SE: Dessa inställningar används när du gör en bokning på %s språksidor. Inställningarna för e-postmallarna här kommer att åsidosätta de för standardspråket.

en: This booking contains a set of bookings made by this person. To edit particular bookings click on the relevant links below.
sv_SE: Denna bokning innehåller ett set av bokningar gjord av denna person. Klicka på respektive länk nedan för att ändra en specifik bokning.

en: This booking contains multiple individual bookings made at once.
sv_SE: Detta är en multibokning som innehåller flera individuella bokningar.

en: This booking makes part of multiple bookings made at once.
sv_SE: Denna bokning är en del av en multibokning.

en: This coupon will be available for all bookings made and discount is applied to the total price before checking out.
sv_SE: Denna kupong kommer att bli tillgänglig för alla gjorda bokningar och rabatt läggs på totalpriset innan utcheckningen.

en: This error will show if a value isn't chosen.
sv_SE: Detta fel visas ifall inget värde är valt.

en: This error will show if an incorrect date format is used.
sv_SE: Detta felmeddelande visas ifall ett felaktigt datumformat används.

en: This error will show if an incorrect time format is used.
sv_SE: Detta felmeddelande kommer att visas ifall ett felaktigt tidsformat används.

en: This error will show if the captcha is not correct.
sv_SE: Detta meddelande kommer att visas ifall captchan inte är korrekt

en: This error will show if the field is a date-range and no end date is selected.
sv_SE: Detta felmeddelande kommer att visas om fältet kräver ett datumintervall men inget slutdatum är angivet.

en: This error will show if the field is a date-range and no start date is selected.
sv_SE: Detta felmeddelande kommer att visas ifall fältet kräver ett datumintervall men inget startdatum är angivet.

en: This error will show if the field is a time-range and no end time is selected.
sv_SE: Detta felmeddelande kommer att visas ifall fältet kräver ett tidsintervall men ingen sluttid är angiven.

en: This error will show if the field is a time-range and no start time is selected.
sv_SE: Detta felmeddelande kommer att visas ifall fältet kräver ett tidsintervall men ingen starttid är angiven.

en: This error will show if this box is not checked.
sv_SE: Detta fel kommer att visas ifall denna ruta inte är ikryssad.

en: This error will show this field is required and no value is entered.
sv_SE: Detta felmeddelande talar om att detta fält krävs men inget värde är angivet.

en: This event has already been added to the cart and cannot be added twice.
sv_SE: Detta event har redan lagts till och kan inte läggas till två gånger.

en: This form will be shown on the checkout page, which should include user fields you may want when registering new users. Any non-user fields will be added as supplementary information to every booking, if you have identical Field IDs on the individual event booking form, that field value will be saved to the individual booking instead.
sv_SE: Detta formulär kommer att visas på utcheckningssidan och bör inkludera användarfält du kanske vill när du registrerar nya användare. Eventuella fält som inte är användaranknutna kommer att läggas till som kompletterande information till varje bokning. Om du har dubbla identiska FieldID i det enskilda eventbokningsformuläret kommer det fältets värde att sparas till den enskilda bokningen istället.

en: This gateway cannot be activated because it does not support multiple bookings mode.
sv_SE: Denna gateway kan inte aktiveras för den är inte aktiverad för gruppbokningsläge.

en: This html will be displayed on your form, the label for this field is used only for reference purposes.
sv_SE: Denna html kommer att visas på ditt formulär. Etiketten för det här fältet används endast i referenssyfte.

en: This is the code you give to users for them to use when booking.
sv_SE: Detta är kupongkoden du ger till användarna att använda när de bokar.

en: This is the default attendee form and will be used for any event where you have not chosen a specific form to use.
sv_SE: Detta är standard-deltagarformuläret. Det kommer att användas till samtliga event där du inte specifikt har angett att ett annat formulär ska användas.

en: This is the default bookings form and will be used for any event where you have not chosen a specific form to use.
sv_SE: Detta är standard-bokningsformuläret. Det kommer att användas till samtliga event där du inte specifikt har angett att ett annat formulär ska användas.

en: This is the username you use to log into your merchant interface.
sv_SE: Detta är användarnamnet du använder för att logga in hos din e-handelsprovider.

en: This page corresponds to the <strong>Events Manager</strong> %s page. Its content will be overriden by Events Manager, although if you include the word CONTENTS (exactly in capitals) and surround it with other text, only CONTENTS will be overwritten.
sv_SE: Denna sida motsvarar <strong>Events Manager</strong> %s sida. Dess innehåll kommer att bli ersatt av Events Manager. Om du däremot anger nyckelordet CONTENTS (med stora bokstäver) på sidan så kommer enbart detta nyckelord att ersättas av Events Managers innehåll, och ditt övriga innehåll kommer att finnas kvar.

en: This page will be where the user reviews their bookings, enters additional information (such as user registration info) and proceeds with payment.
sv_SE: Detta kommer att vara sidan där användarna granskar sina bokningar, skriver in ytterligare information (registreringsinfo mm) och går vidare till betalning.

en: This page will display the events the user has chosen to book and allow them to edit their bookings before checkout.
sv_SE: Denna sida kommer att visa eventet som användaren har valt att boka och tillåta hen att redigera sin bokning innan utcheckningen.

en: This single booking is part of a larger booking made by this person at once. <a href="%s">View Main Booking</a>.
sv_SE: Denna enskilda bokning är del av en större bokning gjord av denna person i ett svep. <a href="%s">Visa huvudbokning</a>.

en: This string of text needs to match that in your merchant interface settings.
sv_SE: Denna sträng text behöver matcha den i inställningarna hos din e-handelsprovders.

en: This text will appear between the two date fields if this is a date range.
sv_SE: Denna text kommer att visas mellan de två datumfältet om detta är ett datumintervall.

en: Ticket
sv_SE: Biljett

en: Time Range?
sv_SE: Tidsintervall?

en: Tip Text
sv_SE: Tipstext

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: To access automatic updates, you must update your <a href="%s">Membership Key</a> for Events Mananager Pro <a href="#pro-api">here</a>. Only admins see this message.
sv_SE: Uppdatera din <a href="%s">Medlemsnyckel (Membership Key)</a> för Events Manager Pro <a href="#pro-api">här</a> för att slippa detta meddelande. Endast administratörer ser detta meddelande.

en: To finalize your booking, please click the following button to proceed to PayPal.
sv_SE: Tryck på följande knapp för att gå vidare till PayPal och slutföra din bokning.

en: Toggle activation
sv_SE: Aktivering/Avaktivera

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Total Coupons
sv_SE: Totala antalet kuponger

en: Total Price
sv_SE: Totalpris

en: Transaction ID
sv_SE: TransaktionsID

en: Transaction could not be deleted
sv_SE: Borttagningen av transaktionen misslyckades

en: Transaction deleted
sv_SE: Transaktion borttagen

en: Transaction id
sv_SE: Transaktions-ID

en: Transaction key
sv_SE: Transaktionsnyckel

en: Transactions
sv_SE: Transaktioner

en: Type
sv_SE: Typ

en: Unfortunately, your booking for %s was removed from your cart as there are not enough spaces anymore.
sv_SE: Din bokning till %s blev tyvärr borttagen från din kundvagn då det inte längre finns tillräckligt många lediga platser.

en: Unlimited
sv_SE: Obegränsat

en: Unprocessed payment needs refund
sv_SE: Obearbetad betalning kräver återbetalning

en: Until it is updated, Events Manager Pro will remain inactive to prevent further errors.
sv_SE: Events Manager Pro kommer fortsätta vara inaktivt tills det är uppdaterat för att undvika ytterligare fel.

en: Use Default?
sv_SE: Använd standard?

en: User
sv_SE: Användare

en: User Fields
sv_SE: Egna användarfält

en: User Login ID
sv_SE: Användarens Login ID

en: User has not booked any events yet, cart is empty.
sv_SE: Användaren har inte bokat några event ännu, varukorgen är tom.

en: Users with the %s user capability will be able to do this when adding/editing events.
sv_SE: Användare med %s capabilityn kommer att ha möjlighet att göra detta när de lägger till eller ändrar event.

en: Uses
sv_SE: Användningar

en: Uses the WordPress account email associated with the user.
sv_SE: Använder användarens WordPress-konto email.

en: View Cart
sv_SE: Visa kundvagn

en: View transactions
sv_SE: Visa transaktioner

en: Voided
sv_SE: Ogiltigförklad

en: WP Cron Time
sv_SE: WP Crontid

en: Warning after the "empty cart" button is clicked.
sv_SE: Varning vid klick på "tom varukorg"-knappen

en: We strongly recommend setting this to No.
sv_SE: Vi rekommenderar starkt att du sätter detta till "Nej".

en: We use <a href="%s">WP Cron</a> for scheduling checks for future events, which relies on site visits to trigger these tasks to run. If you have low levels of site traffic, this may not happen frequently enough, so you may want to consider forcing WP-Cron to run every few minutes. For more information, <a href="%s">read this tutorial</a> on setting up WP Cron.
sv_SE: Vi använder <a href="%s">WP Cron</a> för schedulerade kontroller av framtida event. Denna förlitar sig på regelbundna besök för att dessa aktiviteter ska köras. Om du har låg trafik på webbplatsen kanske detta inte sker tillräckligt ofta och du kan isåfall överväga att tvinga WP-Cron att köra ned några minuters mellanrum istället. För mer information, <a href="%s"> se denna tutorial </a> om hur man sätter upp WP Cron.

en: When administrators modify a set of multiple bookings rather than individual events, these templates will be used to notify the attendee.
sv_SE: När administratörer ändrar ett set multibokningar istället för individuella event kommer dessa mallar att användas för att informera besökaren.

en: When logged in, users usually don't see their profile fields, with this enabled, users will be able to update their profile fields alongside their booking. This is particularly useful if the user is missing key information.
sv_SE: När användare är inloggade ser de vanligtvis inte sina profilfält. Om du aktiverar detta kommer användare däremot få möjlighet att uppdatera sin profil samtidigt som de gör en bokning. Detta är t ex användbart om användare saknar viktig information om sig själva i systemet.

en: When modifications are made to individual bookings which would normally trigger an email to be sent to the attendee.
sv_SE: När ändringar görs till enskilda bokningar som normalt sett triggar ett mail att skickas till besökaren.

en: When users make a booking in Multiple Bookings Mode or cancels their booking, these emails get sent to the attendee and administrator emails you assign in the %s section above.
sv_SE: När användare gör en bokning i Flerbokningsläget eller avbokar sig kommer dessa mail att skickas till användaren samt administratörsmailadressen som du anger i %s sektionen ovan.

en: Whilst paying on PayPal, if a user cancels, they will be redirected to this page.
sv_SE: Om användaren betalar med PayPal och avbryter betalningen så kommer denne att skickas till denna sida.

en: Will appear next to your field label as a question mark with a popup tip bubble.
sv_SE: Visas bredvid din fältetikett som ett frågetecken ihop med en tipspopup-bubbla.

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You are about to make this your default booking form. All events without an existing specifically chosen booking form will use this new default form from now on.
sv_SE: Du håller på att skapar ditt eget standardformulär för bokningshanteringen. Detta formulär kommer att användas för alla event du skapar som inte själv har ett specifikt formulär knutet till sig.

en: You are about to make this your default booking form. All events without an existing specifically chosen booking form will use this new default form from now on.
    
     Are you sure you want to do this?
sv_SE: Du håller på att göra detta till ditt standardformulär. Alla event utan ett manuellt förinställt formulär kommer att börja använda detta från och med nu.
    
    Är du säker på att du vill göra detta?

en: You are in Multiple Booking Mode. These emails will only be used when individually modifying bookings which trigger these individual event booking emails.
sv_SE: Du är i flerbokningsläge. Dessa mail kommer enbart att användas när du ändrar i enskilda bokningar som triggar dessa.

en: You are now editing
sv_SE: Du ändrar nu

en: You are viewing the details of coupon %s - <a href="%s">edit</a>
sv_SE: Du visar detaljerad info för kupong %s - <a href="%s">ändra</a>

en: You can also create default emails for specific gateways in your individual %s settings page.
sv_SE: Du kan också skapa standardmail för specifika gateways på din individuella %s inställningssida.

en: You can choose to send people attending your event x days before the event starts. Minimum is one day.
sv_SE: Du kan välja att skicka personer som deltar i ditt event x dagar innan eventet startar. Minsta tillåtna värde är en dag.

en: You can choose to use a custom booking form, or leave as is to use the default booking form.
sv_SE: Du kan välja att använda ett egendesignat bokningsformulär eller låta det vara som det är och använda standardformuläret.

en: You can customize the email templates sent when users make a booking for one of your events.
sv_SE: Du kan anpassa mallarna för de mail som skickas när en användare bokar in sig på ett av dina event.

en: You can customize the fields shown in your booking forms below.
sv_SE: Du kan anpassa de fälts som visas i ditt bokningsformulär nedan.

en: You can sync this modification with all other related bookings.
sv_SE: Du kan synka denna ändring med alla andra relaterade bokningar.

en: You can use this as your Silent Post URL.
sv_SE: Du kan använda detta som din Silend Post URL.

en: You have already booked a spot at this eventin your cart, please modify or delete your current booking.
sv_SE: Du har redan en inbokad plats på detta event i din varukorg, vänligen ändra eller ta bort din nuvarande bokning.

en: You have enabled the option to email event owners in the %s section below.
sv_SE: Du har aktiverat inställningen att maila eventägare i %s sektionen nedan.

en: You have not booked any events yet. Your cart is empty.
sv_SE: Du har inte bokat in dig på några event ännu. Din varukorg är tom.

en: You must also add an end date.
sv_SE: Du måste även ange ett slutdatum

en: You must include an E-mail field type for booking forms to work. These are used to create the user account and aren't shown to logged in users.
sv_SE: För att bokningsformulär ska fungera krävs att du har minst ett e-postfält. Detta används för att skapa användarkontot och visas inte för inloggade användare.

en: You must provide a start date.
sv_SE: Du måste ange ett startdatum

en: You must provide a start time.
sv_SE: Du måste ange en starttid

en: You must provide an end date.
sv_SE: Du måste ange ett slutdatum.

en: You must provide an end time.
sv_SE: Du måste ange en sluttid.

en: Your booking was added to your shopping cart.
sv_SE: Din bokning har lagt till din varukorg.

en: Your coupon hasn't been used yet!
sv_SE: Din kupong har ännu inte blivit utnyttjad!

en: Your return url is %s
sv_SE: Din återvändsurl är %s

en: Your return url is %s.
sv_SE: Din återvändo url är %s.

en: Zip/Post Code
sv_SE: Postnummer

en: add booking
sv_SE: lägg till bokning

en: coupon
sv_SE: kupong

en: details
sv_SE: information

en: edit
sv_SE: ändra

en: edit booking
sv_SE: ändra bokning

en: hide coupons
sv_SE: dölj kuponger

en: hide options
sv_SE: dölj alternativ

en: minutes
sv_SE: minuter

en: none selected
sv_SE: ingen vald

en: options
sv_SE: alternativ

en: remove
sv_SE: ta bort

en: required
sv_SE: krävs

en: show coupons
sv_SE: visa kuponger
