Events Manager Pro - en to nl translation catalogue (508 entries)

en: If translations are left blank, the default value will be used.
nl: Als er geen vertalingen zijn ingegeven, zal de standaard waarde worden gebruikt.

en: This is the message shown by default when a required booking form field is left empty, %s will be replaced by the field label.
nl: Dit bericht wordt standaard weergegeven wanneer een verplicht veld in het boekingsformulier wordt leeg gelaten, %s zal worden vervangen door het label.

en: Default required field error
nl: Standaard verplicht veld fout

en: Total Paid
nl: Totaal betaald

en: API Signature
nl: API handtekening

en: API Password
nl: API wachtwoord

en: API Username
nl: API gebruikersnaam

en: Show API Keys
nl: Toon API sleutels

en: If you are only using testing credentials, you can display and save them safely.
nl: Als u alleen test referenties gebruikt, kunt u ze weergeven en veilig opslaan.

en: Your site is not using SSL! Whilst not a requirement, if you're going to submit API information for a live PayPal account, we recommend you do so over a secure connection. If this is not possible, consider an alternative option of submitting your API information as covered in our %s.
nl: Uw site maakt geen gebruik van SSL! Alhoewel het geen vereiste is, is het raadzaam om, als u API informatie voor een live PayPal-account indient, dit via een beveiligde verbinding te doen. Als dat niet mogelijk is, kunt u overwegen om een alternatief te kiezen voor het indienen van uw API-gegevens zoals bedoeld in onze %s.

en: These credentials are required if you enable deleting bookings that remain unpaid after x minutes.
nl: Deze referenties zijn vereist als u het verwijderen van reserveringen die na x minuten onbetaald blijven inschakelt.

en: The following API credentials are optional, but recommended. They will allow us to check whether payments have gone through in the event that IPN notifications fail to reach us.
nl: De volgende API-referenties zijn optioneel, maar aanbevolen. Zij zullen ons toestaan om te controleren of de betalingen helemaal zijn afgerond in het geval dat IPN-meldingen ons niet hebben kunnen bereiken.

en: %s Credentials
nl: %s referenties

en: documentation
nl: documentatie

en: API credentials are now required to auto-delete unpaid bookings after a certain period of time, to avoid any potential accidental deletions. For more information please see our %s page.
nl: API-referenties zijn nu verplicht om onbetaalde boekingen na een bepaalde periode van tijd automatisch te verwijderen, om mogelijke onbedoelde verwijderingen te voorkomen. Raadpleeg onze %s pagina voor meer informatie.

en: Surcharge
nl: Toeslag

en: City/Town
nl: Plaats

en: Duplicate
nl: Duplicaat

en: This page corresponds to the <strong>Events Manager</strong> %s page. Its content will be overriden by Events Manager, although if you include the word CONTENTS (exactly in capitals) and surround it with other text, only CONTENTS will be overwritten.
nl: Deze pagina komt overeen met de <strong>Events Manager</strong> %s pagina. De inhoud ervan zal worden overschreven door Events Manager. Echter, als je het woord CONTENTS (exact in hoofdletters) gebruikt en omgeeft met andere tekst, zal alleen CONTENTS worden overschreven.

en: A valid SSL certificate is required for live payments using this gateway. We are not able to connect to this URL: %s.
nl: Een geldig SSL-certificaat is vereist voor live betalingen met behulp van deze gateway. We kunnen geen verbinding maken met deze URL: %s.

en: Additionally, you can also override these emails at an event level when editing an event. Should you choose not to, any overriden emails on this page will be considered the default email for this gateway.
nl: Daarnaast kunt u deze e-mails ook overschrijven op evenement niveau bij het bewerken van een evenement. Indien u daar niet voor kiest, dan worden eventuele overschreven e-mails op deze pagina beschouwd als de standaard e-mail voor deze gateway.

en: These settings are applied when making a booking on %s languge pages. The email template settings here will override those for the default language.
nl: Deze instellingen worden toegepast bij het maken van een reservering op %s pagina's. De e-mail sjabloon instellingen zullen deze voor de standaardtaal overschrijven.

en: If set to yes, taxes are not included in individual item prices and total tax is shown at the bottom. If set to no, taxes are included within the individual prices.
nl: Indien u dit op ja zet zal de BTW niet inbegrepen worden in de individuele stukprijzen en zal het totaal aan BTW onderaan getoond worden. Indien u dit op nee zet zal de BTW inbegrepen worden in de individuele prijzen.

en: Until it is updated, Events Manager Pro will remain inactive to prevent further errors.
nl: Totdat er een update plaatsvindt, zal Events Manager Pro inactief blijven om verdere fouten te voorkomen.

en: Show email profile fields?
nl: Email profiel velden tonen ?

en: If fields are editable users will be able to change their %s whilst making a booking.
nl: Indien de velden bewerkbaar zijn zullen gebruikers hun %s kunnen aanpassen bij het aanmaken van een inschrijving.

en: Show name profile fields?
nl: Naam profiel velden tonen ?

en: When logged in, users usually don't see their profile fields, with this enabled, users will be able to update their profile fields alongside their booking. This is particularly useful if the user is missing key information.
nl: Wanneer ze ingelogd zijn zullen gebruikers normalerwijze hun profielvelden niet zien. Door dit te activeren, zullen gebruikers hun profiel velden kunnen aanpassen, naast de gegevens van hun inschrijving. Dit is vooral nuttig indien er belangrijke informatie van de gebruiker ontbreekt.

en: Click here for more information.
nl: Klik hier voor meer informatie.

en: Overall Spaces
nl: Totaal Plaatsen

en: Make these changes to all bookings?
nl: Deze wijzigingen toepassen op alle inschrijvingen ?

en: This booking makes part of multiple bookings made at once.
nl: Deze inschrijving is deel van een meervoudige inschrijving die tegelijkertijd uitgevoerd wordt.

en: We strongly recommend setting this to No.
nl: We bevelen u sterk aan om deze instelling op nee te zetten.

en: Since this is part of multiple booking, you can also change these values for all individual bookings.
nl: Gezien dit een deel is van een meervoudige inschrijving, kunt u deze waarden ook aanpassen voor alle individuele inschrijvingen.

en: Include Taxes In Itemized Prices
nl: Includeer de BTW in de afzonderlijke stukprijzen.

en: You can sync this modification with all other related bookings.
nl: U kunt deze aanpassing synchroniseren met alle andere gerelateerde inschrijvingen.

en: This booking contains multiple individual bookings made at once.
nl: Deze inschrijving bevat meerdere individuele inschrijvingen die tegelijkertijd ingevoerd worden.

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed, and a receipt for your purchase has been emailed to you along with a separate email containing account details to access your booking information on this site. You may log into your account at www.paypal.com to view details of this transaction.
nl: Bedankt voor uw betaling. De transactie is afgerond, en een ontvangstbewijs voor uw aankoop is verstuurd samen met een aparte e-mail met accountgegevens voor toegang tot uw informatie op deze site. U kunt inloggen op uw rekening op www.paypal.com om details van deze transactie te bekijken.

en: There was an error validating your bookings, please see the errors below:
nl: Er trad een fout op bij het valideren van uw inschrijvingen. Gelieve de fouten hieronder te bekijken:

en: Since %s is enabled, these emails will only be sent when individual bookings are modified afterwards, such as changing the status of the booking individually or resending an email.
nl: Gezien %s geactiveerd is, zullen deze mails enkel verzonden worden wanneer individuele inschrijvingen nadien gewijzigd worden. Bijvoorbeeld bij het individueel aanpassen van de status van de inschrijving, of bij het herzenden van een mail.

en: This is the default bookings form and will be used for any event where you have not chosen a specific form to use.
nl: Dit is het standaard inschrijvingsformulier dat voor alle evenementen zal gebruikt worden waarvoor geen specifiek formulier gebruikt word.

en: This is the default attendee form and will be used for any event where you have not chosen a specific form to use.
nl: Dit is het standaard inschrijvingsformulier en zal gebruikt worden voor elk evenement waar er geen ander specifiek formulier geselecteerd werd.

en: Reminder
nl: Herinnering

en: Gateway Used
nl: Gateway gebruikt

en: Back to gateways
nl: Terug naar de Gateways

en: Choose whether to allow this coupon to be used only on events you choose, all your events or all events on this site.
nl: Kies of u deze bon wil laten gebruiken op evenementen die u kiest, op al uw evenementen, of op alle evenementen van deze site.

en: All events on this site
nl: Alle evenementen van deze site

en: All my events
nl: Al mijn evenementen

en: Only on specific events that I own
nl: Enkel op specifieke evenementen die ik beheer

en: Coupon Availability
nl: Bon Beschikbaarheid

en: All events using this form will start using the default form automatically.
nl: Alle evenementen die dit formulier gebruiken zullen vanzelf het standaard formulier beginnen gebruiken.

en: Are you sure you want to delete this form?
nl: Bent u zeker dat u dit formulier wil wissen ?

en: Are you sure you want to do this?
nl: Bent u zeker dat u dit wil doen ?

en: You are about to make this your default booking form. All events without an existing specifically chosen booking form will use this new default form from now on.
nl: U staat op het punt om van dit formulier uw standaard inschrijvingsformulier te maken. Alle evenementen zonder specifiek gekozen inschrijvingsformulier zullen vanaf nu dit nieuwe standaardformulier gebruiken.

en: %d Spaces
nl: %d Plaatsen

en: Total
nl: Totaal

en: When administrators modify a set of multiple bookings rather than individual events, these templates will be used to notify the attendee.
nl: Wanneer de administrators een set van meervoudige inschrijvingen aanpassen, in plaats van individuele evenementen, zullen deze templates gebruikt worden om de deelnemers te verwittigen.

en: When users make a booking in Multiple Bookings Mode or cancels their booking, these emails get sent to the attendee and administrator emails you assign in the %s section above.
nl: Wanneer gebruikers een inschrijving uitvoeren in Meervoudige Inschrijvingen Modus, of een inschrijving annuleren, zullen deze mails verzonden worden aan de deelnemer en de administrator ontvangt de mails die u instelt in de %s sectie hierboven.

en: When modifications are made to individual bookings which would normally trigger an email to be sent to the attendee.
nl: Wanneer er wijzigingen worden aangebracht aan individuele inschrijvingen die normalerwijze een mail zouden doen versturen naar de deelnemer.

en: You have enabled the option to email event owners in the %s section below.
nl: U hebt de optie om evenementen eigenaars te mailen in de %s sectie hieronder.

en: Since you are in Multiple Booking Mode, these emails will only be sent in these specific circumstances :
nl: Gezien u in meervoudige inschrijvingen modus bent, zullen deze mails enkel verzonden worden in deze specifieke omstandigheden:

en: In order to connect PayPal with your site, you need to enable IPN on your account.
nl: Teneinde PayPal aan te sluiten op uw website, moet u de IPN activeren op uw account.

en: Allow administrators of this blog to add additional admin email addresses for gateways inside each %s settings page.
nl: Sta administrators van deze blog toe om bijkomende admin mail adressen voor gateways toe te voegen binnen elke %s instellingen pagina.

en: Allow custom admin email addresses for gateways?
nl: Aangepaste admin mails adressen toestaan voor gateways?

en: Allow administrators of this blog to configure custom booking email templates inside each %s settings page.
nl: Sta administrators van deze blog (site) om aangepaste inschrijvingsmails te configureren binnen elke %s instellingen pagina.

en: Allow custom emails for gateways?
nl: Aangepaste mails toestaan voor gateways ?

en: Gateway Emails
nl: Gateway mails

en: Allow adding custom email addresses to be addded to individual events.
nl: Sta het toe om aangepaste mail adressen toe te voegen voor individuele evenementen.

en: Allow custom admin email addresses for events?
nl: Aangepaste admin mail adressen toestaan voor evenementen ?

en: Users with the %s user capability will be able to do this when adding/editing events.
nl: Gebruikers met de %s rechten zullen in de mogelijkheid zijn om dit te doen wanneer ze evenementen toevoegen/aanpassen.

en: Allow custom booking email templates to be configured for individual events.
nl: Sta het toe om aangepaste inschrijvingsmail templates te configureren voor individuele evenementen.

en: Allow custom emails for events?
nl: Aangepaste mails voor evenementen toestaan ?

en: Event Emails
nl: Evenementen Mails

en: You can customize the email templates sent when users make a booking for one of your events.
nl: Je kan de mail templates aanpassen die verzonden worden wanneer gebruikers een inschrijving uitvoeren op een van je evenementen.

en: Custom Booking Email Templates
nl: Aangepaste Inschrijvings mail templates

[ctx: Enable a feature in settings page]
en: Enable %s?
nl: %s activeren ?

en: Gateway Settings
nl: Gateway Instellingen

en: You can also create default emails for specific gateways in your individual %s settings page.
nl: U kunt ook standaard mail creëren voor specifieke gateways in uw individuele %s instellingen pagina.

en: Custom Automated Emails
nl: Aangepaste automatische mails

en: These emails will be sent to the person who booked a place at your event and selected this specific gateway.
nl: Deze emails worden verstuurd naar de persoon die een inschrijving uitvoerde op uw evenement en die deze specifieke gateway selecteerde.

en: These emails get sent to the event owners when a person has made a booking using this specific gateway.
nl: Deze mails worden verzonden naar de evenementen beheerders wanneer een persoon een inschrijving gedaan heeft via deze specifieke gateway.

en: %s Gateway Emails
nl: %s Gateway mails

en: An invalid admin email was supplied for your custom emails and was not saved in your settings.
nl: Een ongeldige admin mail werd opgegeven voor uw aangepaste mails en deze werd niet bewaard in uw instellingen.

en: You are in Multiple Booking Mode. These emails will only be used when individually modifying bookings which trigger these individual event booking emails.
nl: U werkt in Meervoudige Inschrijvingen Modus. Deze mails zullen enkel gebruikt worden wanneer individuele inschrijvingen aangepast worden die aanleiding geven tot het versturen van deze mails.

en: Important:
nl: Belangrijk:

en: Click on the title texts with a plus (+) next to them to reveal further options, and the minus (-) sign to hide them.
nl: Klik op de titelteksten met een plus (+) ernaast om bijkomende opties te tonen, en op een min (-) om ze te verbergen.

en: Note that some gateways do not automatically send pending or confirmed emails, in these cases they may only apply to when event admins manually change the status of a booking resulting in an automated email getting sent.
nl: Houd er rekening mee dat sommige gateways niet automatisch bevestigingsmails sturen. In deze gevallen worden deze mails wellicht enkel gebruikt wanneer de admins manueel de status van de inschrijving aanpassen, resulterend in een automatische mail als gevolg van deze manuele statusactie.

en: Below you can modify the emails that are sent when bookings are made. This will override the default emails located in your %s settings page.
nl: Hieronder kunt u de emails aanpassen die verstuurd worden wanneer er inschrijvingen gebeuren. Hierdoor zullen de standaard emails ingesteld in uw %s instellingen pagina vervangen worden.

en: These emails will be sent to the person who booked a place at your event.
nl: Deze emails worden verzonden naar de persoon die een plaats reserveerde op uw evenement.

en: Attendee Emails
nl: Deelnemer Emails

en: These emails get sent to the event owners when a person has made a booking.
nl: Deze emails worden verzonden naar de evenementen beheerders wanneer een persoon een inschrijving gedaan heeft.

en: Event Owner Emails
nl: Evenementen beheerder Emails

en: Default or Free Booking Emails
nl: Standaard of Gratis inschrijvings Emails

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Disabled
nl: Gedeactiveerd

en: Enabled
nl: Geactiveerd

en: Also Send Event Owner Emails To:
nl: Zend evenementen beheerders mails ook aan:

en: This coupon will be available for all bookings made and discount is applied to the total price before checking out.
nl: Deze bon zal geldig zijn voor alle inschrijvingen die gedaan worden, en de korting wordt toegepast op de totale prijs voordat er wordt afgerekend.

en: The following codes will be automatically available to this event.
nl: De volgende codes zullen automatisch beschikbaar zijn voor dit evenement.

en: hide coupons
nl: Toon bonnen niet

en: show coupons
nl: Toon bonnen

en: Proceed to Checkout
nl: Ga verder naar Afrekenen

en: Empty Cart
nl: Lege Winkelwagen

en: edit
nl: bewerk

en: Booking Notes
nl: Inschrijvings Notities

en: Modify Booking Information
nl: Inschrijvings Informatie Aanpassen

en: You are editing the information supplied on the checkout form. To edit information about a specific booking, including the data entered in that booking form, click the edit link on your bookings above.
nl: U bewerkt de informatie op het formulier van de kassa. Om informatie over een specifieke reservering te bewerken, met inbegrip van de gegevens ingevoerd in dat boekingsformulier, klik op de link bewerken op uw bovenstaande boekingen.

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account when approving new bookings (i.e. you can overbook).
nl: <strong>Opmerkingen:</strong> Ticket beschikbaarheid niet in aanmerking genomen bij de goedkeuring van nieuwe reserveringen (d.w.z. u kunt overboeken).

en: <strong>Warning:</strong> Status changes made here will be applied to all the bookings below.
nl: <strong>Waarschuwing:</strong> Status aanpassingen die u hier doet zullen toegepast worden op alle inschrijvingen hieronder.

en: Booking Details
nl: Inschrijving Details

en: Personal Details
nl: Persoonlijke Details

en: Total Price
nl: Totale Prijs

en: Taxes
nl: BTW

en: Sub Total
nl: Subtotaal

en: Booking Information
nl: Inschrijving Informatie

en: edit booking
nl: bewerk inschrijving

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />Your requested booking has been cancelled. <br />Below is a summary of your booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY
nl: Beste #_BOOKINGNAME, <br />Uw aangevraagde inschrijving werd geannuleerd. <br />Hieronder vindt u een samenvatting van uw inschrijving: <br />#_BOOKINGSUMMARY

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />Your requested booking has been rejected. <br />Below is a summary of your booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY
nl: Beste #_BOOKINGNAME, <br />Uw aangevraagde inschrijving werd geweigerd. <br />Hieronder vindt u een samenvatting van uw inschrijving: <br />#_BOOKINGSUMMARY

en: Booking Rejected
nl: Inschrijving Geweigerd

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive another confirmation email. <br />Below is a summary of your booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY
nl: Beste #_BOOKINGNAME, <br />Uw inschrijving wacht op dit moment op een goedkeuring door onze administrators. Eens goedgekeurd zult u een andere bevestigingsmail ontvangen. <br />Hieronder vind u een samenvatting van uw inschrijving: <br />#_BOOKINGSUMMARY

en: Booking Pending
nl: Inschrijving In Afwachting

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />Your booking has been confirmed. <br />Below is a summary of your booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY <br />We look forward to seeing you there!
nl: Beste #_BOOKINGNAME, <br />Uw inschrijving werd bevestigd. <br />Hieronder vindt u een samenvatting van uw inschrijving: <br />#_BOOKINGSUMMARY <br />We zien ernaar uit om u daar te verwelkomen!

en: Booking Confirmed
nl: Inschrijving Bevestigd

en: Booking Cancelled
nl: Inschrijving Geannuleerd

en: Place Order
nl: Bestelling Plaatsen

en: Are you sure you want to empty your cart?
nl: Bent u zeker dat u uw winkelwagen wil leeg maken?

en: Loading Cart Contents...
nl: Laden van uw winkelwagen inhoud...

en: You have not booked any events yet. Your cart is empty.
nl: U heeft zich voor nog geen enkel evenement ingeschreven. Uw winkelwagen is leeg.

en: You have already booked a spot at this eventin your cart, please modify or delete your current booking.
nl: U heeft al eerder een plaats op dit evenement geregistreerd. Gelieve uw bestaande inschrijving aan te passen of te wissen.

en: Your booking was added to your shopping cart.
nl: Uw inschrijving werd toegevoegd aan uw winkelwagen.

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />This is a reminder about your #_BOOKINGSPACES space/spaces reserved for #_EVENTNAME.<br />When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br />Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br />We look forward to seeing you there!<br />Yours faithfully,<br />#_CONTACTNAME
nl: Beste #_BOOKINGNAME, <br />Dit is een herinnering aangaande uw #_BOOKINGSPACES plaats/plaatsen gereserveerd voor #_EVENTNAME.<br />Op : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br />Te : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br />We zien ernaar uit om u daar te verwelkomen!<br />Vriendelijke groeten,<br />#_CONTACTNAME

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
nl: <strong>FOUTMELDING</strong>: Het e-mailadres is niet correct.

en: Could not create a log directory, please make sure your wp-content is writeable.em-pro
nl: Kon geen log folder aanmaken. Verifieer dat de wp-content folder wel degelijk schrijfbaar is (writeable.em-pro).

en: If enabled, a folder called %s will be created. Please ensure that your wp-contents folder is writable by the server.
nl: Indien geactiveerd, zal een folder met naam %s aangemaakt worden. Zorg er daarom voor dat uw wp-contents folder schrijfbaar is door de server zelf.

en: Enable Logging?
nl: Loggen activeren?

en: Logging
nl: Loggen

en: This booking contains a set of bookings made by this person. To edit particular bookings click on the relevant links below.
nl: Deze inschrijving bevate een set van inschrijvingen gemaakt door deze persoon. Om een specifieke inschrijving aan te passen klik op de passende link hieronder.

en: This single booking is part of a larger booking made by this person at once. <a href="%s">View Main Booking</a>.
nl: Deze inschrijving is een onderdeel van een grotere inschrijving die deze persoon in één keer uitvoerde. <a href="%s">View Main Booking</a>.

en: Could not remove booking due to an unexpected error.
nl: Kon de inschrijving niet verwijderen tengevolge een onverwachte fout.

en: Sorry for the inconvenience, but we are having technical issues adding your bookings, please contact an administrator about this issue.
nl: Onze excuses voor het ongemak, we hebben technische problemen om inschrijvingen te verwerken. Gelieve een administrator te contacteren.

en: No bookings text
nl: Geen inschrijvingstekst

en: Loading text
nl: Laadt tekst

en: Display a shopping cart widget for currently booked events to check out.
nl: Toon een winkelwagen widget om de nu gemaakte inschrijvingen af te rekenen.

en: No events booked yet
nl: Nog geen evenement inschrijvingen geregistreerd

en: View Cart
nl: Bekijk Winkelwagen

en: Loading...
nl: Laden...

en: Event Bookings Cart
nl: Evenementen Inschrijvingen Winkelwagen

en: Booking cancelled
nl: Reservering geannuleerd

en: Rejected booking email
nl: Afgewezen reservering e-mail

en: Pending booking email
nl: Lopende reservering e-mail

en: Confirmed booking email
nl: Bevestigde reservering e-mail

en: Booking Email Templates
nl: Email templates voor inschrijvingen

en: If enabled, additional emails will be sent to administrators and event owners for EVERY event booked based on the above %s settings.
nl: Indien geactiveerd worden bijkomende mails verzonden naar de administrators en de evenementen eigenaars voor ELK evenement waarop ingeschreven wordt op basis van de %s instellingen hierboven.

en: Email event owners?
nl: Evenementen eigenaars mailen ?

en: Multiple Booking Email Templates
nl: Meervoudige Inschrijvingen Mail Templates

en: The text shown in the checkout page form.
nl: De tekst die getoond wordt op het afreken pagina formulier.

en: Checkout Form Button
nl: Afreken Formulier Knop

en: Warning after the "empty cart" button is clicked.
nl: Waarschuwing nadat de "empty cart" knop werd aangeklikt.

en: Empty Cart Warning
nl: Lege Winkelwagen Waarschuwing

en: User has not booked any events yet, cart is empty.
nl: De gebruiker heeft nog geen evenementen ingeschreven, de winkelwagen is leeg.

en: No Bookings
nl: Geen inschrijvingen

en: This event has already been added to the cart and cannot be added twice.
nl: Dit evenement werd eerder al toegevoegd aan de winkelwagen en dit kan geen tweede keer gebeuren.

en: Event Already Booked
nl: Reeds ingeschreven op dit Evenement

en: If caching plugins are used, cart contents are loaded after a page load and this text is shown whilst loading.
nl: Indien er cache plugins worden gebruikt, zal de winkelwagen inhoud telkens herladen worden na elke pagina lading, en terwijl dit gebeurt wordt deze tekst getoond.

en: Loading Cart Contents
nl: Laden van de winkelwagen inhoud

en: A booking was successfull added to the bookings cart.
nl: Een inschrijving werd toegevoegd aan de inschrijvingen winkelwagen.

en: Successfully Added Message
nl: Boodschap toevoegen geslaagd

en: This page will display the events the user has chosen to book and allow them to edit their bookings before checkout.
nl: Deze pagina zal de evenementen tonen waarop de gebruiker zich heeft ingeschreven, en biedt hem de kans om deze inschrijvingen aan te passen alvorens af te rekenen.

en: Cart Page
nl: Winkelwagen pagina

en: This form will be shown on the checkout page, which should include user fields you may want when registering new users. Any non-user fields will be added as supplementary information to every booking, if you have identical Field IDs on the individual event booking form, that field value will be saved to the individual booking instead.
nl: Dit formulier zal getoond worden op de betaalpagina, en moet alle velden bevatten die u wilt registreren voor nieuwe gebruikers. Niet-gebruikers velden zullen toegevoegd worden als bijkomende informatie aan elke inschrijving. Indien u identieke veld ID's heeft op het individuele evenement inschrijvingsformulier, zal nochtans die veldwaarde in de individuele inschrijving bewaard worden.

en: Checkout Page Booking Form
nl: Afrekenpagina inschrijvings formulier

en: It set to yes, when a booking has been added to the cart, the user will be redirected to the checkout page. Whilst redirecting the confirmation message below will also be shown, you may also want to modify that too let them know they are being redirected.
nl: Indien op ja gezet, en zodra er een inschrijving werd toegevoegd aan de winkelwagen, zal de gebruiker doorgestuurd worden naar de afrekenpagina. Terwijl de doorverwijzing plaatsvindt zal de onderstaande bevestigingsboodschap getoond worden. U kunt deze ook aanpassen om de gebruiker te informern dat hij wordt doorverwezen.

en: Redirect To Checkout on Booking?
nl: Doorsturen naar Afrekenen bij inschrijven ?

en: Please <a href="%s">add a new page</a> and assign it here. This is required for Multiple Bookings Mode to work.
nl: Gelieve <a href="%s">add a new page</a> en wijs ze hier toe. Dit is verplicht om de Meervoudige Inschrijvingen Modus te doen werken.

en: This page will be where the user reviews their bookings, enters additional information (such as user registration info) and proceeds with payment.
nl: Dit is de pagina die de gebruiker zal gebruiken om zijn inschrijvingen te bekijken, bijkomende informatie zal ingeven (zoals deelnemers info) en start met de betaling.

en: Checkout Page
nl: Afreken Pagina

en: Enable Multiple Bookings Mode?
nl: Meervoudige Inschrijving Modus activeren ?

en: More about %s.
nl: Meer over %s.

en: Multiple Bookings Mode enables your visitors to make bookings follow a flow similar to that of a shopping cart, meaning users can book multiple events and pay for them in one go.
nl: Meervoudige Inschrijvingen Modus maakt het uw bezoekers mogelijk om inschrijvingen een gelijkaardig proces te laten doorlopen als bij een winkelwagen. Dit betekent dat de gebruikers meerdere inschrijvingen kunnen invoeren op verschillende evenementen, en alles in een keer betalen.

en: Multiple Bookings Mode
nl: Meervoudige Inschrijvingen Modus

en: Checkout
nl: Afrekenen

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Unfortunately, your booking for %s was removed from your cart as there are not enough spaces anymore.
nl: Ongelukkigerwijs werd uw inschrijving voor %s verwijderd uit uw winkelwagen omdat er niet voldoende plaatsen meer waren.

en: This gateway cannot be activated because it does not support multiple bookings mode.
nl: Deze gateway kan niet geactiveerd worden omdat hij de meervoudige inschrijvingen modus niet supporteert.

en: Multiple Events
nl: Meerdere Evenementen

en: Apply Discount
nl: Pas korting toe

en: Choose whether to apply this discount before or after tax has been added, if applicable.
nl: Kies of u deze korting wilt toepassen voor of nadat de btw werd bijgeteld, indien van toepassing.

en: After
nl: Na

en: Before
nl: Voor

en: Apply Before/After Tax
nl: Toepassen voor/na btw

en: Please make sure you have the <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/events-manager/">latest version</a> of Events Manager installed, as this may prevent Pro from functioning properly.
nl: Gelieve u ervan te vergewissen dat u de <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/events-manager/">laatste versie</a> van Events Manager geïnstalleerd hebt, omdat dit Pro kan hinderen om behoorlijk te werken.

en: Only admins see this message.
nl: Enkel administratoren zien deze boodschap.

en: Please make sure you install Events Manager as well. You can search and install this plugin from your plugin installer or download it <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/events-manager/">here</a>.
nl: Gelieve er zeker van te zijn dat u ook Events Manager installeert. U kunt deze plugin opzoeken en installeren via uw plugin installer of u kunt hem <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/events-manager/">hier</a> downloaden.

en: To access automatic updates, you must update your <a href="%s">Membership Key</a> for Events Mananager Pro <a href="#pro-api">here</a>. Only admins see this message.
nl: Om automatische updates te ontvangen, moet u uw <a href="%s">Membership Key</a> voor Events Mananager Pro <a href="#pro-api">hier</a> updaten. Enkel administrators zien deze boodschap.

en: Please enter a valid API key in your <a href="%s">settings page</a>.
nl: Gelieve een geldige API sleutel op te geven in uw <a href="%s">settings page</a>.

en: Booking successful. You have not been charged for this booking.
nl: Inschrijving geslaagd. U werd niets aangerekend voor deze inschrijving.

en: Credit Card
nl: Kredietkaart

en: Booking successful.
nl: Reservering succesvol.

en: Pay With
nl: Betaal Met

en: This error will show if the field is a time-range and no start time is selected.
nl: Deze fout zal getoond worden wanneer dit veld een tijdsrange is en er geen startuur geselecteerd werd.

en: Start time required
nl: Startuur verplicht

en: This error will show if the field is a time-range and no end time is selected.
nl: Deze fout zal getoond worden wanneer het veld een tijdsrange is en er geen einduur geselecteerd werd.

en: End time required
nl: Einduur verplicht

en: This error will show if an incorrect time format is used.
nl: Deze fout zal getoond worden wanneer een foutief tijdsformaat gebruikt werd.

en: If selected, this field will also have an end-time.
nl: Indien geselecteerd zal dit veld ook een einduur hebben.

en: Time Range?
nl: Tijdsrange?

en: This error will show if the field is a date-range and no start date is selected.
nl: Deze fout zal getoond worden indien het veld een datum-range is en er geen startdatum geselecteerd werd.

en: Start date required
nl: Start datum verplicht

en: You must provide an end date.
nl: U moet een einddatum opgeven.

en: This error will show if the field is a date-range and no end date is selected.
nl: Deze fout zal getoond worden indien het veld een datum-range is en er geen einddatum geselecteerd werd.

en: End date required
nl: Einddatum is verplicht

en: Please use the date picker provided to select the appropriate date format.
nl: Gelieve de voorziene datum picker te gebruiken om het correcte datum formaat toe te passen.

en: This error will show if an incorrect date format is used.
nl: Deze fout zal getoond worden wanneer een onjuist datum formaat gebruikt werd.

en: Incorrect Formatting
nl: Foutieve Formatering

en: This error will show this field is required and no value is entered.
nl: Deze fout zal getoond worden wanneer dit veld verplicht is en er geen waarde werd ingevuld.

en: Field Required
nl: Verplicht Veld

en: Error Messages
nl: Foutboodschappen

en: This text will appear between the two date fields if this is a date range.
nl: Deze tekst zal tussen de twee datumvelden verschijnen indien dit een datum range is.

en: If selected, this field will also have an end-date.
nl: Indien geselecteerd zal dit veld ook een einddatum hebben.

en: Date Range?
nl: Datum range ?

en: This html will be displayed on your form, the label for this field is used only for reference purposes.
nl: Deze html zal getoond worden op uw formulier, het label voor dit veld wordt enkel gebruikt voor referentie doeleinden.

en: Content
nl: Inhoud

en: Default:
nl: Standaard:

en: Will appear next to your field label as a question mark with a popup tip bubble.
nl: Zal getoond worden naast uw veld label als een vraagteken met een popup tip ballonnetje.

en: Tip Text
nl: Tip Tekst

en: Custom Registration Fields
nl: Aangepaste Registratie Velden

en: Required
nl: Verplicht

en: Field ID
nl: Veld ID

en: You must provide a start time.
nl: U moet een startuur opgeven.

en: Please use the time picker provided to select the appropriate time format.
nl: Gebruik de voorziene time picker te om het correcte tijdsformaat toe te passen.

en: You must provide an end time.
nl: U moet een einduur opgeven.

en: You must provide a start date.
nl: U moet een startdatum opgeven.

en: Please provide a later end date.
nl: Geef een latere einddatum in.

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
nl: Data dienen juist opgemaakt te worden. Gebruik de beschikbare datumkiezer.

en: You must also add an end date.
nl: U moet ook een einddatum toevoegen.

en: If profile fields are set to show to logged in users, you can also choose whether or not to make these fields editable or just for viewing reference.
nl: Indien de profielvelden getoond worden aan de gebruikers, kunt u nog kiezen of ze enkel zichtbaar zijn, dan wel of de gebruiker ze ook kan bewerken.

en: Make profile fields editable?
nl: Profiel velden bewerkbaar maken ?

en: Show profile fields to logged in users?
nl: Profiel velden tonen aan ingelogde gebruikers ?

en: PRO Booking Form Options
nl: PRO Inschrijving Formulier Opties

en: On this page you can create/edit various forms used within Events Manager Pro.
nl: Op deze pagina kunt u verschillende formulieren die gebruikt worden binnen Events Manager Pro aanmaken en bewerken.

en: Forms Editor
nl: Formulieren Editor

en: <strong>Important:</strong> When editing this form, to make sure your current user information is displayed, do not change their field names.
nl: <strong>Belangrijk:</strong> Let er bij het bewerken van dit formulier op dat u geen gebruikers info veldnamen wijzigt, zoniet wordt niet de correcte en actuele informatie getoond.

en: Registration fields are only shown to guest visitors. If you add new fields here and save, they will then be available as custom registrations in your bookings editor, and this information will be accessible and editable on each user <a href="%s">profile page</a>.
nl: Registratie velden worden enkel getoond aan gastbezoekers. Indien u hier nieuwe velden toevoegt en ze bewaart, zullen ze daarna beschikbaar zijn als op maat gemaakte registraties in uw inschrijvingen bewerker. Daarnaast zal deze informatie toegankelijk zijn op elke gebruiker zijn/haar <a href="%s">profil page</a>.

en: User Fields
nl: Gebruikers Velden

en: Further Information
nl: Bijkomende informatie

en: Save Form
nl: Bewaar Formulier

en: none selected
nl: geen geselecteerd

en: Uses the WordPress account email associated with the user.
nl: Gebruikt de WordPress account email die verbonden is aan de gebruiker.

en: Generated accordingly from user first/last name or full name field. If a name field isn't provided in your booking form, the username will be used instead.
nl: Gegenereerd vanuit de voornaam/familienaam of vanuit het volledige naam veld. Indien er geen naam veld aanwezig is in uw inschrijvingsformulier, zal de gebruikersnaam gebruikt worden.

en: Name (first/last)
nl: Naam (voornaam/familienaam)

en: After creating user fields above, you should link them up in here so some gateways can make use of them when processing payments.
nl: Nadat u hierboven gebruikersvelden gecreëerd heeft, moet u ze hier linken opdat gateways ze zouden kunnen gebruiken bij het verwerken van betalingen.

en: In many cases, customer address information is required by gateways for verification. This section connects your custom fields to commonly used customer information fields.
nl: In vele gevallen zal klanten adres informatie benodigd zijn door de gateways, ter verificatie. Deze sectie verbindt uw aangepaste velden aan de gemeenschappelijk gebruikte klant informatie velden.

en: Common User Fields for Gateways
nl: Gemeenschappelijke Gebruikersvelden voor Gateways

en: No Payment gateways were found for this install.
nl: Er werd geen betalings gateway gevonden voor deze installatie.

en: If you are not using quick pay buttons a drop-down menu will be used, with this label.
nl: Indien u geen quick pay knoppen gebruikt zal een drop-down menu gebruikt worden, met dit label.

en: Only works with gateways that do not require additional payment information to be submitted (e.g. PayPal and Offline payments). If enabled, the default booking form submit button is not used, and each gateway will have a button (or image, see <a href="%s">individual gateway settings</a>) which if clicked on will submit a booking for that gateway.
nl: Werkt enkel met gateways die geen bijkomende betalings info nodig hebben (bijv. PayPal en Off Line betalingen). Indien geactiveerd, zal niet de standaard inschrijvingsformulier inschrijvingsknop gebruikt worden, maar zal elke gateway zijn eigen knop (of afbeelding zie <a href="%s">individual gateway settings</a>) hebben die zal aangeklikt worden om een inschrijving door te sturen naar die gateway.

en: Enable Quick Pay Buttons?
nl: Quick Pay Knoppen Activeren ?

en: Payment Gateway Options
nl: Betalings Gateway Opties

en: Choice of payment method not recognized. If you are seeing this error and selecting a method of payment, we apologize for the inconvenience. Please contact us and we'll help you make a booking as soon as possible.
nl: Gekozen betalingsmethode niet herkend. Indien u deze fout ziet bij het selecteren van een betalingsmethode, bieden we u onze verontschuldigingen aan voor het ongemak. Gelieve ons te contacteren en we zullen u zo snel mogelijk verder helpen om uw inschrijving te realiseren.

en: Awaiting Offline Payment
nl: Wacht of offline betaling

en: Awaiting Online Payment
nl: Wacht op online betaling

en: Are you sure you want to delete? This may make your transaction history out of sync with your payment gateway provider.
nl: Bent u zeker dat u wenst te wissen ? Dit kan tot gevolg hebben dat uw transactie geschiedenis uit synchronisatie raakt met uw betalings gateway provider.

en: All transactional history associated with this booking will also be deleted.
nl: Een transactie geschiedenis die bij deze inschrijving hoort zal eveneens gewist worden.

en: Company
nl: Bedrijf

en: Address Line 2
nl: Adres lijn 2

en: Transaction could not be deleted
nl: Transactie kon niet gewist worden

en: Transaction deleted
nl: Transactie gewist

en: Transaction ID
nl: Transactie ID

en: Choose the button text. To use an image instead, enter the full url starting with %s or %s.
nl: Kies de knop tekst, tenzij u een afbeelding wenst te gebruiken. Geef dan de volledige URL van de afbeelding in die start met %s of %s.

en: Payment Button
nl: Betaalknop

en: If you have chosen to only use quick pay buttons in your <a href="%s">gateway settings</a>, these settings below will be used.
nl: Indien u ervoor gekozen heeft om enkel quick pay knoppen te gebruiken in uw <a href="%s">gateway settings</a>, dan zullen deze instellingen gebruikt worden.

en: Quick Pay Buttons
nl: Quick Pay Knoppen

en: If a user chooses to pay with this gateway, or it is selected by default, this message will be shown just below the selection.
nl: Indien een gebruiker ervoor kiest om met deze gateway te betalen, of indien deze standaard geselecteerd is, zal deze boodschap getoond worden onder het selectievak.

en: Booking Form Information
nl: Inschrijvings Formulier Informatie

en: The user will see this as the text option when choosing a payment method.
nl: De gebruiker zal dit zien als tekst optie wanneer hij een betalingsmethode selecteert.

en: Only if you have not enabled quick pay buttons in your <a href="%s">gateway settings</a>.
nl: Enkel indien u de quick pay knop in uw <a href="%s">gateway settings</a> niet hebt geactiveerd.

en: Gateway Title
nl: Gateway Titel

en: minutes
nl: minuten

en: Delete Bookings Pending Payment
nl: Wis de inschrijvingen met een wachtende betaling.

en: Whilst paying on PayPal, if a user cancels, they will be redirected to this page.
nl: Indien een gebruiker annuleert tijdens de betaling bij PayPal, zal hij doorverwezen worden naar deze pagina.

en: Cancel URL
nl: Annulerings URL

en: Once a payment is completed, users will be offered a link to this URL which confirms to the user that a payment is made. If you would to customize the thank you page, create a new page and add the link here. For automatic redirect, you need to turn auto-return on in your PayPal settings.
nl: Eens de betaling verwerkt is, zullen de gebruikers naar deze link URL doorverwezen worden wat bevestigt dat de betaling werd uitgevoerd. Indien u de bedankingspagina wil aanpassen, creëer dan een nieuwe pagina, en vul de link hier in. Voor een automatische doorverwijzing moet u de auto-return instelling activeren in uw PayPal instellingen.

en: Return URL
nl: Terugkeer URL

en: PayPal allows you to select a default language users will see. This is also determined by PayPal which detects the locale of the users browser. The default would be US.
nl: PayPal staat u toe om een standaard taal in te stellen die de gebruikers zullen zien. Dit wordt ook bepaald door PayPal dat de lokale instellingen van de gebruikersbrowser detecteert. De standaard instelling zou US zijn.

en: PayPal Language
nl: PayPal taal

en: Please visit the <a href="%s">documentation</a> for further instructions.
nl: Gelieve <a href="%s">documentation</a> te consulteren voor bijkomende instructies.

en: Your return url is %s
nl: Uw terugkeer URL is %s

en: If you choose to return users to the default Events Manager thank you page after a user has paid on PayPal, you can customize the thank you message here.
nl: Als u ervoor kiest om de gebruikers naar de standaard Events Manager bedankingspagina te laten doorgaan nadat hij betaald heeft via PayPal, kunt u de getoonde bedankingsboodschap hier aanpassen.

en: Thank You Message
nl: Bedankingsboodschap

en: If some cases if you allow a free ticket (e.g. pay at gate) as well as paid tickets, this message will be shown and the user will not be redirected to PayPal.
nl: In sommige gevallen biedt u gratis tickets aan (bijv bij betalen aan de ingang) naast betalende tickets, dan zal deze boodschap getoond worden en de gebruiker wordt niet doorgestuurd naar PayPal.

en: The message that is shown to a user when a booking is successful whilst being redirected to PayPal for payment.
nl: De boodschap die getoond wordt aan een gebruiker wanneer een inschrijving geslaagd is terwijl hij doorgestuurd wordt naar PayPal voor de betaling.

en: Unprocessed payment needs refund
nl: Onverwerkte betaling vergt terugbetaling

en: To finalize your booking, please click the following button to proceed to PayPal.
nl: Om uw inschrijving af te ronden, gelieve op de knop te drukken om naar PayPal door te gaan.

en: Awaiting PayPal Payment
nl: Wacht op PayPal betaling

en: The message that is shown to a user when a booking with offline payments is successful.
nl: Deze boodschap wordt getoond aan een gebruiker wanneer een inschrijving met off line betaling succesvol werd uitgevoerd.

en: If you check this as fully paid, and leave the amount paid blank, it will be assumed the full payment has been made.
nl: Indien u dit aanvinkt als volledig betaald, en u laat het betaald bedrag blanco, zal toch verondersteld worden dat de betaling volledig werd uitgevoerd.

en: Fully Paid
nl: Volledig betaald

en: Amount Paid
nl: Betaald bedrag

en: Select a user, or enter a new one below.
nl: Selecteer een gebruiker, of voeg een nieuwe toe hieronder.

en: Add another booking
nl: Voeg nog een inschrijving toe

en: Manual booking.
nl: Handmatige inschrijving.

en: Go back to &quot;%s&quot; bookings
nl: Ga terug naar &quot;%s&quot; inschrijvingen

en: Please enter a valid payment amount (e.g. 10.00). Use negative numbers to credit a booking.
nl: Gelieve een geldig betalingsbedrag in te voeren (bijv. 10.00). Gebruik negatieve bedrage om een inschrijving te crediteren.

en: Please enter a valid payment amount. Numbers only, use negative number to credit a booking.
nl: Gelieve een geldig betalingsbedrag in te voeren. Gebruik enkel cijfers, gebruik negatieve bedragen om een inschrijving te crediteren.

en: Approvals must also be required for all bookings in your <a href="%s">settings</a> for this to work properly.
nl: Goedkeuringen moeten ook ingesteld zijn als noodzakelijk voor alle inschrijvingen in uw <a href="%s">settings</a> opdat dit naar verwachting zou werken.

en: Customer Receipt Email Footer
nl: Gebruikers Ontvangst mail voetnoot

en: Customer Receipt Email Header
nl: Gebruikers Ontvangst mail hoofding

en: Email Customer (on success)
nl: Mail Gebruiker (bij geslaagde betaling)

en: This is the username you use to log into your merchant interface.
nl: Dit is de gebruikersnaam die u gebruikt om in te loggen bij uw handelaars interface.

en: User Login ID
nl: Gebruikers login ID

en: This string of text needs to match that in your merchant interface settings.
nl: Deze tekst string moet overeenkomen met diegene in uw handelaars interface instellingen.

en: Security: MD5 Hash
nl: Beveiliging : MD5 hash

en: You can use this as your Silent Post URL.
nl: U kunt deze gebruiken als uw Silent Post URL.

en: Your return url is %s.
nl: Uw terugkeer url is %s.

en: If you would like to receive notifications from Authorize.net and handle refunds or voided transactions automatically, you need to enable Silent Post URL and provide an MD5 Hash in your merchant interface.
nl: Indien u notificaties wil ontvangen van Authorize.net en terugbetalingen of geneutraliseerde transacties automatisch wil afhandelen, moet u de Silent Post URL activeren en een MD5 Hash invullen in uw handelaars interface.

en: Payment Notifications
nl: Betalingsnotificatie

en: Transaction key
nl: Transactie sleutel

en: Please visit <a href="%s">Authorize.net</a> to set up a sandbox account if you would like to test this gateway out. Alternatively, you can use your real account in test mode, which you can set on your Authorize.net control panel.
nl: Bezoek aub <a href="%s">Authorize.net</a> om een zandbak account op te zetten indien u deze gateway wil testen. Als alternatief kunt u ook de echte account gebruiken in testmodus, die u kunt instellen in het Authorize.net controle paneel.

en: Live
nl: Actief

en: Sandbox
nl: Zandbak

en: Mode
nl: Modus

en: Please visit the <a href="%s">documentation</a> for further instructions on setting up Authorize.net with Events Manager.
nl: Bezoek aub <a href="%s">documentation</a> voor bijkomende instructies om Authorize.net in te stellen met Events Manager.

en: %s Options
nl: %s Opties

en: If some cases if you allow a free ticket (e.g. pay at gate) as well as paid tickets, this message will be shown and the user will not be charged.
nl: In sommige gevallen staat u gratis tickets toe (bijv bij betaling aan de inkom), naast normale betalende tickets. In dit geval zal deze boodschap getoond worden, en de gebruiker zal niets aangerekend worden.

en: Success Free Message
nl: Geslaagd Gratis Boodschap

en: The message that is shown to a user when a booking is successful and payment has been taken.
nl: Deze boodschap wordt getoond aan een gebruiker wanneer een inschrijving succesvol was, en de betaling is binnengekomen.

en: Success Message
nl: Geslaagd Boodschap

en: Expiry Date
nl: Vervaldatum

en: Credit Card Number
nl: Kredietkaart nummer

en: Voided
nl: Geneutraliseerd

en: Refunded
nl: Terugbetaald

en: Approved email
nl: Goedgekeurde mail

en: Reminder subject
nl: Onderwerp van de herinnering

en: Every day Events Manager automatically checks upcoming events in order to generate emails. You can choose at what time of day to run this check, if your site has a lot of traffic, it may help having this run at times of lower server loads.
nl: Elke dag controleert Event Manager automatisch de toekomstige evenementen teneinde de mails te genereren. U kunt kiezen op welk uur u deze controle wilt laten uitvoeren. Indien uw site veel verkeer heeft, kan het een goed idee zijn om deze controle uit te voeren op momenten met minder server belasting (weinig verkeer op de site).

en: WP Cron Time
nl: WP Cron tijd

en: If using SMTP in your email settings. You can automatically attach an ical file which some email clients (e.g. gmail) will render as an invitation they can add to their calendar.
nl: Wanneer u SMTP gebruikt in uw mail instellingen kunt u automatisch een ical file meesturen die sommige email systemen (bijv gmail) zullen herkennen als een uitnodiging die ze kunnen toevoegen aan hun kalender/agenda.

en: Attach ical invite?
nl: Een ical uitnodiging meesturen ?

en: You can choose to send people attending your event x days before the event starts. Minimum is one day.
nl: U kunt instellen hoeveel dagen voor de start van uw evenement een mail naar uw deelnemers verstuurd wordt. Het minimum is 1 dag.

en: Days before reminder
nl: Aantal dagen voor de herinnering

en: <strong>Important!</strong>, you should use SMTP as your email setup if you are sending automated emails in this way for optimal performance. Other methods are not suited to sending mass emails.
nl: <strong>Belangrijk!</strong>, u zou SMTP moeten gebruiken als mail setup indien u geautomatiseerde mails wil gebruiken voor optimale prestaties. Andere methodes zijn niet geschikt om mails te verzenden in grote aantallen.

en: We use <a href="%s">WP Cron</a> for scheduling checks for future events, which relies on site visits to trigger these tasks to run. If you have low levels of site traffic, this may not happen frequently enough, so you may want to consider forcing WP-Cron to run every few minutes. For more information, <a href="%s">read this tutorial</a> on setting up WP Cron.
nl: We gebruiken <a href="%s">WP Cron</a> om controles te plannen voor toekomstige evenementen. Dit is gebaseerd op bezoeken van de site om deze taken aan te sturen. Indien u lage niveaus van activiteit hebt op uw site kan dit wellicht niet vaak genoeg gebeuren, waardoor u kunt overwegen om WP-Cron om de zoveel minuten te laten lopen. Voor meer informatie : <a href="%s">read this tutorial</a> inzake de instellingen en het gebruik van WP Cron.

en: Events Manager can send people that booked a place at your events a reminder email before it starts.
nl: Events Manager kan mensen die een plaats reserveerden voor uw evenement een herinneringsmail sturen voor aanvang van uw evenement.

en: Event Email Reminders
nl: Evenement Mail herinneringen

en: Enter a number here only, decimals accepted.
nl: Geef hier een bedrag in, honderdsten worden aanvaard.

en: Discount Amount
nl: Bedrag korting

en: Fixed Amount
nl: Vast bedrag

en: Discount Type
nl: Kortingstype

en: Coupons will not be valid after this date.
nl: Bonnen zullen niet meer geldig zijn na deze datum.

en: Coupons will only be valid from this date onwards.
nl: Bonnen zullen geldig zijn vanaf deze datum.

en: If set, this coupon will only be valid that many times.
nl: Wanneer ingesteld, kan de bon maximaal het ingestelde aantal keer gebruikt worden.

en: Total Coupons
nl: Aantal Bonnen

en: This is the code you give to users for them to use when booking.
nl: Dit is de code die u aan de gebruikers geeft en die zij daarna zullen kunnen gebruiken bij hun inschrijvingen.

en: If checked, only logged in users will be able to use this coupon.
nl: Indien aangevinkt, kunnen enkel ingelogde gebruikers deze bon kunnen gebruiken.

en: Registered Users Only?
nl: Enkel voor geregistreerde gebruikers ?

en: Edit Coupon
nl: Bewerk Bon

en: required
nl: verplicht

en: Your coupon hasn't been used yet!
nl: Uw bon werd nog niet eerder gebruikt !

en: Final Price
nl: Eindprijs

en: You are viewing the details of coupon %s - <a href="%s">edit</a>
nl: U bekijkt het detail van de bon %s - <a href="%s">bewerk</a>

en: Coupon Usage History
nl: Historiek van het gebruik van de bonnen

en: coupon
nl: bon

en: No coupons have been inserted yet!
nl: Er werden nog geen bonnen aangemaakt !

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Uses
nl: Gebruik

en: Description
nl: Beschrijving

en: Created By
nl: Gemaakt door

en: Edit Coupons
nl: Bewerk Bonnen

en: No coupons created yet.
nl: Er werden nog geen bonnen gecreëerd.

en: Coupons selected here will be applied to bookings made for this event.
nl: Bonnen die u hier selecteert zullen toegepast worden op de inschrijvingen voor dit evenement.

en: Coupon Invalid
nl: Bon ongeldig

en: Coupon Not Found
nl: Bon niet gevonden

en: Coupon Code
nl: Bon Code / Coupon Code

en: Coupons Manager
nl: Bonnen Manager

en: Coupons
nl: Bonnen

en: Invalid coupon code provided
nl: Onjuiste bon code ingevoerd

en: Coupon Discount
nl: Korting van de bon

en: Original Total Price
nl: Originele Totaalprijs

en: %s Off
nl: %s Korting

en: Successfully deleted %s
nl: %s Succesvol gewist

en: Something went wrong updating your %s.
nl: Er is iets misgelopen bij het aanpassen van uw %s.

en: Successfully saved %s
nl: Succesvol opgeslagen %s

en: Coupon
nl: Bon

en: Something went wrong saving your %s.
nl: Er is iets misgelopen bij het opslaan van uw %s.

en: %s is required.
nl: %s is verplicht.

en: Discount
nl: Korting

en: Registration fields are only shown to guest visitors by default. You can choose to show these fields and make them editable by logged in user in your <a href="%s">PRO Booking Form Options</a>.
nl: Registratie velden worden enkel standaard getoond aan gastbezoekers. U kunt ervoor kiezen om deze velden te tonen, en om ze bewerkbaar te maken voor een ingelogde gebruiker in uw <a href="%s">PRO Booking Form Options</a>.

en: It is required that you have at least an email and name field so guest users can register.
nl: Het is verplicht om minstens één email en een Naam veld te gebruiken zodat ook gastbezoekers kunnen registreren.

en: You must include an E-mail field type for booking forms to work. These are used to create the user account and aren't shown to logged in users.
nl: U moet een email adres veld instellen om dit soort inschrijvingsformulier te doen werken. Dit veld wordt immers gebruikt om de gebruikers accounts te creëren die niet getoond worden aan de gebruikers.

en: Selected Booking Form
nl: Selecteer een inschrijvingsformulier

en: You can choose to use a custom booking form, or leave as is to use the default booking form.
nl: U kunt een op maat gemaakt inschrijvingsformulier kiezen, of dit ongewijzigd laten zodat het standaard inschrijvingsformulier zal gebruikt worden.

en: Country
nl: Land

en: Zip/Post Code
nl: Postcode

en: City
nl: Gemeente

en: Address
nl: Adres

en: No attendee form selected. Choose a form, or create a new one above.
nl: Geen deelnemers formulier geselecteerd. Selecteer een formulier, of creëer er een nieuw hierboven.

en: Default Value
nl: Standaard waarde

en: Are you sure you want to delete this form?
    
     All events using this form will start using the default form automatically.
nl: Bent u zeker dat u dit formulier wilt wissen ?
    
    Alle evenementen die dit formulier nu gebruiken zullen voortaan automatisch het als standaard ingestelde formulier gebruiken.

en: Rename
nl: Hernoemen

en: You are now editing
nl: U bewerkt nu

en: If you don't want to ask for attendee information by default, select None as your booking form and make it the default form.
nl: Indien u niet standaard elke inschrijver afzonderlijk informatie wil vragen, selecteer dan Geen als inschrijvingsformulier, en maak het het standaard formulier.

en: Add New
nl: Nieuw toevoegen

en: You are about to make this your default booking form. All events without an existing specifically chosen booking form will use this new default form from now on.
    
     Are you sure you want to do this?
nl: U staat op het punt om dit formulier tot uw standaard inschrijvingsformulier te maken. Alle evenementen zonder een specifiek geselecteerd formulier zullen dit formulier gebruiken vanaf nu. 
    
    Bent u zeker dat u dit wilt?

en: Make Default
nl: Maak standaard

en: Enable Attendee Forms
nl: Activeer Deelnemer formulieren.

en: If enabled, this form will be shown and required for every space booked.
nl: Wanneer geactiveerd, zal dit formulier getoond worden en noodzakelijk zijn voor elke plaats die gereserveerd wordt.

en: Attendee Form
nl: Deelnemers formulier

en: New form created. You are now editing your new form.
nl: Nieuw formulier gecreëerd. U bewerkt nu het nieuwe formulier.

en: Form renamed to <em>%s</em>.
nl: Formulier hernoemd naar <em>%s</em>.

en: Booking Form
nl: Inschrijvingsformulier

en: %s Deleted
nl: %s Gewist

en: The form <em>%s</em> is now the default booking form. All events without a pre-defined booking form will start using this form from now on.
nl: Het formulier <em>%s</em> is voortaan het standaard inschrijvingsformulier. Alle evenementen waarvoor geen specifiek inschrijvingsformulier ingesteld werd zullen voortaan gebruik maken van dit formulier.

en: Selected Attendee Form
nl: Selecteer deelnemers formulier

en: A row will be created for each space booked and will automatically include any attendee information associated with that booked ticket.
nl: Er wordt een rij gecreëerd voor elke plaats die ingereserveerd wordt waarin alle informatie betreffende een deelnemer en het gereserveerde ticket wordt opgeslagen.

en: Split bookings by attendee
nl: Splits de inschrijvingen per deelnemer

en: Exported bookings on %s
nl: Geëxporteerde reserveringen op %s

en: Default
nl: Standaard

en: Attendee %s
nl: Deelnemer %s

en: Title
nl: Titel

en: Please wait whilst you are redirected to PayPal to proceed with payment.
nl: Gelieve te wachten terwijl u doorgestuurd wordt naar PayPal om de betaling uit te voeren.

en: Resume Payment
nl: Hervat de betaling

en: Add Booking For &quot;%s&quot;
nl: Voeg inschrijving toe voor &quot;%s&quot;

en: Save Changes
nl: Bewaar veranderingen

en: Edit &quot;%s&quot; settings
nl: Pas &quot;%s&quot; instellingen aan

en: Insert your Pro Member Key to access automatic updates you can get your membership key from <a href="%s">here</a>.
nl: Vul uw Pro Member Key in om automatische updates te ontvangen. U kunt uw membership key <a href="%s">hier</a> vinden.

en: Dev Mode active: Just a friendly reminder that you have added %s to your wp-config.php file. Only admins see this message, and it will go away when you remove that line.
nl: Dev Modus actief: Gewoon een vriendelijke herinnering dat u %s heeft toegevoegd aan uw wp-config.php file. Alleen admins zien dit bericht, en het zal weggaan wanneer u die regel verwijdert.

en: Phone
nl: Telefoon

en: Name
nl: Naam

en: Please fill in the field: %s
nl: Gelieve het veld: %s in te vullen

en: hide options
nl: Opties niet tonen

en: Add booking field
nl: Inschrijvingsveld toevoegen

en: This error will show if the captcha is not correct.
nl: Deze fout zal getoond worden indien de captcha niet correct is.

en: Required, get your keys <a href="%s">here</a>
nl: Verplicht, haal uw sleutels <a href="%s">hier</a>

en: If the regex above does not match this error will be displayed.
nl: Indien de regex hierboven niet klopt zal deze fout getoond worden.

en: By adding a regex expression, you can limit the possible values a user can input, for example the following only allows numbers:
nl: Door een regex formule toe te voegen kunt u het aantal mogelijke waarden dat een gebruiker kan ingeven beperken. Bijv : met deze formule staat u enkel cijfers toe:

en: This error will show if this box is not checked.
nl: Deze fout zal getoond worden indien het vakje niet werd aangevinkt.

en: Checked by default?
nl: Standaard aanvinken ?

en: This error will show if a value isn't chosen.
nl: Deze fout zal getoond worden wanneer er geen waarde werd gekozen.

en: Error Message
nl: Foutboodschap

en: Shown when a default value isn't selected, selected by default.
nl: Getoond wanneer er geen standaard waarde is geselecteerd, standaard geselecteerd.

en: Select ...
nl: Selecteer ...

en: Default Text
nl: Standaard Tekst

en: If checked, the first value above will be used.
nl: Indien aangevinkt, zal de eerste waarde hierboven gebruikt worden.

en: Use Default?
nl: Standaardwaarden gebruiken ?

en: Available options, one per line.
nl: Beschikbare opties, één per lijn.

en: Options
nl: Opties

en: options
nl: opties

en: remove
nl: verwijderen

en: Registration Fields
nl: Registratie Velden

en: Customizable Fields
nl: Aanpasbare Velden

en: Select Type
nl: Selecteer Type

en: DO NOT change these values if you want to keep your field settings associated with previous booking fields.
nl: Pas deze waarden NIET aan indien u de veld instellingen verbonden aan eerder gemaakte inschrijvingsvelden wilt behouden.

en: <strong>Important:</strong> When editing this form, to make sure your old booking information is displayed, make sure new field ids correspond with the old ones.
nl: <strong>Belangrijk:</strong> Wanneer u dit formulier bewerkt, en indien u wilt dat alle reeds bestaande inschrijvingsinformatie getoond blijft worden, zorg er dan voor dat de nieuwe veld id-s overeenstemmen met de bestaande.

en: You can customize the fields shown in your booking forms below.
nl: U kunt de velden die getoond worden in uw inschrijvingsformulieren hieronder aanpassen.

en: Booking Form - General Information
nl: Inschrijvingsformulier - Algemene Informatie

en: Changes Saved
nl: Wijzigingen niet opgeslagen

en: No
nl: Nee

en: Yes
nl: Ja

en: By default, when someone pays for a booking, it gets automatically approved once the payment is confirmed. If you would like to manually verify and approve bookings, tick this box.
nl: Standaard wordt een betaalde inschrijving automatisch goedgekeurd zodra de betaling bevestigd werd. Indien u handmatig betaalde inschrijvingen wilt controleren en goedkeuren, vink dan dit vakje aan.

en: Manually approve completed transactions?
nl: Handmatig uitgevoerde transacties goedkeuren ?

en: Provide a hex value color to change the color from the default blue to another color (e.g. #CCAAAA).
nl: Stel een hexadecimale kleurwaarde in om de kleur van het standaard blauw te veranderen naar een andere kleur (bijv. #CCAAAA).

en: Border Color
nl: Kleur van het kader

en: Add your logo to the PayPal payment page. It's highly recommended you link to a https:// address.
nl: Voeg uw logo toe aan de PayPal betalingspagina. Het is sterk aanbevolen om naar een https:// adres door te verwijzen.

en: PayPal Page Logo
nl: PayPal Pagina Logo

en: Test Mode (Sandbox)
nl: Test Modus (Zandbak)

en: Live Site
nl: Actieve Site

en: PayPal Mode
nl: PayPal Modus

en: Set your currency in the <a href="%s">settings</a> page.
nl: Stel uw munt in in de  <a href="%s">settings</a> pagina.

en: Paypal Currency
nl: PayPal Munt

en: PayPal Email
nl: PayPal email

en: add booking
nl: inschrijving toevoegen

en: Add Booking
nl: Inschrijving toevoegen

en: Be aware that by approving a booking awaiting payment, a full payment transaction will be registered against this booking, meaning that it will be considered as paid.
nl: Wees u ervan bewust dat wanneer u een inschrijving goedkeurt die nog open staat voor de betaling, er toch een betalingstransactie zal gegenereerd worden tov deze inschrijving. Dit wil zeggen dat de inschrijving geregistreerd zal staan als "betaald".

en: Delete
nl: Wissen

en: Comment
nl: Reactie

en: Comments
nl: Opmerkingen

en: Add Offline Payment
nl: Offline betaling toevoegen

en: Pay Offline
nl: Offline betalen

en: Booking is now fully paid and confirmed.
nl: De inschrijving is nu volledig betaald en bevestigd.

en: Payment has been registered.
nl: Betaling werd geregistreerd.

en: View transactions
nl: Bekijk transacties

en: Inactive
nl: Inactief

en: Activate
nl: Activeren

en: Deactivate
nl: Deactiveren

en: Settings
nl: Instellingen

en: Transactions
nl: Transacties

en: Active
nl: Actief

en: Gateway Name
nl: Gateway Naam

en: Apply
nl: Pas toe

en: Toggle activation
nl: Toggel de activatie

en: Bulk Actions
nl: Bulk Acties

en: Edit Gateways
nl: Bewerk Gateways

en: Gateway activation toggled.
nl: Gateway activatie getoggeld.

en: Gateway not deactivated.
nl: Gateway niet gedeactiveerd.

en: Gateway deactivated.
nl: Gateway gedeactiveerd.

en: Gateway not activated.
nl: Gateway niet geactiveerd.

en: Gateway activated.
nl: Gateway geactiveerd.

en: Gateway not updated.
nl: Gateway niet aangepast.

en: Gateway updated.
nl: Gateway aangepast.

en: No Transactions
nl: Geen Transacties

en: None
nl: Geen

en: None yet
nl: Nog geen

en: Notes
nl: Opmerkingen

en: Transaction id
nl: Transactie id

en: Amount
nl: Bedrag

en: Date
nl: Datum

en: User
nl: Gebruiker

en: Event
nl: Evenement

en: Payment Gateways
nl: Betaling Gateways
