Events Manager Pro - en to cs_CZ translation catalogue (493 entries)

en: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) has cancelled a booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY
cs_CZ: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) zrušil rezervaci: <br />#_BOOKINGSUMMARY

en: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) has made a booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY
cs_CZ: #_BOOKINGNAME (#_BOOKINGEMAIL) provedl rezervaci: <br />#_BOOKINGSUMMARY

en: %d Spaces
cs_CZ: %d míst

en: %s Deleted
cs_CZ: %s smazáno

en: %s Gateway Emails
cs_CZ: %s Emaily brány

en: %s Off
cs_CZ: %s vypnuto

en: %s Options
cs_CZ: %s možnosti

en: %s is required.
cs_CZ: %s je vyžadováno.

en: <strong>Important!</strong>, you should use SMTP as your email setup if you are sending automated emails in this way for optimal performance. Other methods are not suited to sending mass emails.
cs_CZ: <strong>Důležité!</strong>Měli byste použít SMTP jakožto nastavení vašeho e-mailu, pokud posíláte tímto způsobem automatické e-maily pro optimální výkon. Jiné metody nejsou vhodné pro rozesílání hromadných e-mailů.

en: <strong>Important:</strong> When editing this form, to make sure your current user information is displayed, do not change their field names.
cs_CZ: <strong>Důležité: </strong> Když tento formulář upravujete, ujistěte se, že se zobrazují informace o uživatelovi. Neměňte názvy těchto polí.

en: <strong>Important:</strong> When editing this form, to make sure your old booking information is displayed, make sure new field ids correspond with the old ones.
cs_CZ: <strong>Důležite:</strong> Při úpravě tohoto formuláře se ujistěte, že máte zobrazené vaše staré rezervační informace. Ujistěte se, že nové pole ids odpovídá tomu starému.

en: <strong>Warning:</strong> Status changes made here will be applied to all the bookings below.
cs_CZ: <strong>Varování:</strong> Změny statutu provedené zde budou použity na všechny rezervace níže.

en: A booking was successfull added to the bookings cart.
cs_CZ: Rezervace byla úspěšně přidána do košíku

en: A row will be created for each space booked and will automatically include any attendee information associated with that booked ticket.
cs_CZ: Pro každé rezervované místo bude vytvořen řádek, který bude automaticky obsahovat informace o účastnících podle rezervovaných lístků.

en: API Login ID
cs_CZ: API přihlašovací číslo

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Add Booking
cs_CZ: Přidat rezervaci

en: Add Booking For &quot;%s&quot;
cs_CZ: Přidat rezervaci pro &quot;%s&quot;

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add Offline Payment
cs_CZ: Přidat platbu Offline

en: Add another booking
cs_CZ: Přidat další rezervace

en: Add booking field
cs_CZ: Přidat rezervační pole

en: Add your logo to the PayPal payment page. It's highly recommended you link to a https:// address.
cs_CZ: Přidat vaše logo na platební stránku PayPalu. Silně doporučujeme zadat link na vaši https:// adresu.

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Address Line 2
cs_CZ: 2. řádek adresy

en: After
cs_CZ: Po

en: After creating user fields above, you should link them up in here so some gateways can make use of them when processing payments.
cs_CZ: Nahoře, po vytvoření uživatelských polí by jste je měli propojit s některými bránami, které by je mohly využít při zpracování plateb.

en: All events on this site
cs_CZ: Všechny události na této stránce

en: All events using this form will start using the default form automatically.
cs_CZ: Všechny události používající tento formulář začnou automaticky používat formulář výchozí.

en: All my events
cs_CZ: Všechny mé událost

en: All transactional history associated with this booking will also be deleted.
cs_CZ: Veškerá historie transakcí spojená s touto rezervací bude také odstraněna,

en: Allow adding custom email addresses to be addded to individual events.
cs_CZ: Povolit přidání vlastních emailových adres k jednotlivým událostem.

en: Allow administrators of this blog to add additional admin email addresses for gateways inside each %s settings page.
cs_CZ: Povolit administrátorům tohoto bloku přidávat další administrátorské emailové adresy pro brány v jejich %s stránkách nastavení.

en: Allow administrators of this blog to configure custom booking email templates inside each %s settings page.
cs_CZ: Povolit administrátorům tohoto bloku nakonfigurovat vlastní rezervační emailové šablony v jejich %s stránkách nastavení.

en: Allow custom admin email addresses for events?
cs_CZ: Povolit pro události vlastní administrátorské emailové adresy?

en: Allow custom admin email addresses for gateways?
cs_CZ: Povolit pro brány vlastní administrátorské emailové adresy?

en: Allow custom booking email templates to be configured for individual events.
cs_CZ: Povolte nakonfigurovat vlastní šablony rezervačních emailů pro jednotlivé události.

en: Allow custom emails for events?
cs_CZ: Povolit zasílání e-mailů o událostech?

en: Allow custom emails for gateways?
cs_CZ: Povolit vlastní emaily pro brány?

en: Also Send Event Owner Emails To:
cs_CZ: Také poslat emaily zakladatelů událostí těmto:

en: Amount
cs_CZ: Částka

en: Amount Paid
cs_CZ: Zaplacené částky

en: An invalid admin email was supplied for your custom emails and was not saved in your settings.
cs_CZ: Byl dodán nesprávný email admina pro váš upravený email a změny v nastavení nebyly uloženy.

en: Apply
cs_CZ: Aplikovat

en: Apply Before/After Tax
cs_CZ: Použít před/po dani

en: Apply Discount
cs_CZ: Použít slevu

en: Approvals must also be required for all bookings in your <a href="%s">settings</a> for this to work properly.
cs_CZ: Schválení musí být rovněž vyžadováno u všech rezervací ve vašem <a href="%s">nastavení</a> proto, aby to fungovalo správně.

en: Approved email
cs_CZ: Schválený E-mail

en: Are you sure you want to delete this form?
cs_CZ: Jste si jist, že chcete odstranit tento formulář?

en: Are you sure you want to delete this form?
    
     All events using this form will start using the default form automatically.
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete smazat tento formulář?
    
    Všechny události, které používají tento formulář začnou automaticky používat přednastavený.

en: Are you sure you want to delete? This may make your transaction history out of sync with your payment gateway provider.
cs_CZ: Jste si opravdu jistí, že to chcete smazat? a dál jsem v prdeli.... Tohle může způsobit, že historie vašich transakcí nebude synchronizována s poskytovatelem vaší platební brány.

en: Are you sure you want to do this?
cs_CZ: Jste si jist, zda to chcete provést?

en: Are you sure you want to empty your cart?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete vyprázdnit váš košík?

en: Attach ical invite?
cs_CZ: Připojit aplikaci ical invite?

en: Attendee %s
cs_CZ: Účastník %s

en: Attendee Emails
cs_CZ: Emaily účastníků

en: Attendee Form
cs_CZ: Účastnický formulář

en: Available options, one per line.
cs_CZ: Umožnit nastavení, dle daného řádku.

en: Awaiting Offline Payment
cs_CZ: Čekání na offline platbu.

en: Awaiting Online Payment
cs_CZ: Čekání na online platbu.

en: Awaiting PayPal Payment
cs_CZ: Čekání na platbu z PayPal

en: Back to gateways
cs_CZ: Zpět k bránám

en: Be aware that by approving a booking awaiting payment, a full payment transaction will be registered against this booking, meaning that it will be considered as paid.
cs_CZ: Uvědomte si, že tím, že schválíte rezervaci čekající na zaplacení, úplná platební operace bude zaregistrována na této rezervaci, což znamená, že bude považována za zaplacenou.

en: Before
cs_CZ: Před

en: Below you can modify the emails that are sent when bookings are made. This will override the default emails located in your %s settings page.
cs_CZ: Níže můžete upravit emaily, které budou odeslány po vytvoření rezervace. Přepíšete tak přednastavené emaily, které lze nalézt v %s stránce s nastavením.

en: Booking Cancelled
cs_CZ: Rezervace zrušena

en: Booking Confirmed
cs_CZ: Rezervace potvrzena

en: Booking Details
cs_CZ: Detaily rezervace

en: Booking Email Templates
cs_CZ: Šablony rezervačních emailů

en: Booking Form
cs_CZ: Způsob rezervace

en: Booking Form - General Information
cs_CZ: Rezervační formulář - Obecné informace

en: Booking Form Information
cs_CZ: Informační rezervační formulář

en: Booking Information
cs_CZ: Informace o rezervaci

en: Booking Notes
cs_CZ: Poznámka k rezervaci

en: Booking Pending
cs_CZ: Rezervace dosud nevyřízena

en: Booking Rejected
cs_CZ: Rezervace odmítnuta

en: Booking cancelled
cs_CZ: Rezervace zrušena

en: Booking is now fully paid and confirmed.
cs_CZ: Registrace je nyní plně zaplacena a potvrzena.

en: Booking successful. You have not been charged for this booking.
cs_CZ: Rezervace proběhla úspěšně. Nebyl Vám zaúčtován poplatek za tuto rezervaci.

en: Border Color
cs_CZ: Barva ohraničení

en: Bulk Actions
cs_CZ: Hromadná akce

en: By adding a regex expression, you can limit the possible values a user can input, for example the following only allows numbers:
cs_CZ: Přidáním regex výrazu můžete omezit hodnoty, které může uživatel zadat. Například následující pole povoluje pouze čísla:

en: By default, when someone pays for a booking, it gets automatically approved once the payment is confirmed. If you would like to manually verify and approve bookings, tick this box.
cs_CZ: Podle výchozího nastavení, když někdo zaplatí za rezervaci, dostane automatické schválení, jakmile je platba potvrzena. Pokud by jste chtěli ručně rezervaci ověřit a poté schválit, zaškrtněte toto políčko.

en: Cancel URL
cs_CZ: Zrušit URL

en: Cart
cs_CZ: Košík

en: Cart Page
cs_CZ: Stránka košíku

en: Changes Saved
cs_CZ: Změny uloženy

en: Checked by default?
cs_CZ: Zaškrtnuto ve výchozím nastavení?

en: Checkout
cs_CZ: Vyúčtování

en: Checkout Form Button
cs_CZ: Tlačítko kontrolního formuláře

en: Checkout Page
cs_CZ: Kontrolní stránka.

en: Checkout Page Booking Form
cs_CZ: Formulář kontrolní stránky rezervace

en: Choice of payment method not recognized. If you are seeing this error and selecting a method of payment, we apologize for the inconvenience. Please contact us and we'll help you make a booking as soon as possible.
cs_CZ: Volba způsobu platby nebyla rozpoznána. Pokud tuto chybu vidíte a vybíráte způsob platby, omlouváme se vám za způsobené nepříjemnosti. Prosím kontaktujte nás a my vám pomůžeme vytvořit novou rezervaci.

en: Choose the button text. To use an image instead, enter the full url starting with %s or %s.
cs_CZ: Vyberte tlačítko textu. Chcete-li místo toho použít obrázek, zadejte úplnou webovou adresu s %s nebo %s.

en: Choose whether to allow this coupon to be used only on events you choose, all your events or all events on this site.
cs_CZ: Vyberte, zda chcete tuto vstupenku použít pouze na události, které vyberete, na všechny události nebo na všechny události na této stránce.

en: Choose whether to apply this discount before or after tax has been added, if applicable.
cs_CZ: Vyberte zda zaúčtovat tuto slevu před nebo poté, co byla přidána daň, pokud lze.

en: City
cs_CZ: Město

en: Click here for more information.
cs_CZ: Pro více informací klikněte zde.

en: Click on the title texts with a plus (+) next to them to reveal further options, and the minus (-) sign to hide them.
cs_CZ: Kliknutím na nadpis s plusem (+) zobrazíte další možnosti, a na mínus (-) je zase schováte.

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Common User Fields for Gateways
cs_CZ: Pole běžného uživatele pro brány

en: Company
cs_CZ: Firma

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Could not create a log directory, please make sure your wp-content is writeable.em-pro
cs_CZ: Nelze vytvořit adresář logu, prosím ujistěte se, že vaše wp-content je přepisovatelná.em-pro

en: Could not remove booking due to an unexpected error.
cs_CZ: Nelze odebrat rezervaci kvůli neočekávané chybě.

en: Country
cs_CZ: Země

en: Coupon
cs_CZ: Kupón

en: Coupon Availability
cs_CZ: Dostupnost kupónu

en: Coupon Code
cs_CZ: Kód kuponu

en: Coupon Discount
cs_CZ: Kupónová sleva

en: Coupon Invalid
cs_CZ: Neplatný kupon

en: Coupon Not Found
cs_CZ: Kupon nenalezen

en: Coupon Usage History
cs_CZ: Historie použitých kupónů

en: Coupons
cs_CZ: Kupóny

en: Coupons Manager
cs_CZ: Správa kopónů

en: Coupons selected here will be applied to bookings made for this event.
cs_CZ: Zvolené kupóny budou použity na rezervaci pro tuto událost.

en: Coupons will not be valid after this date.
cs_CZ: Lístky nebudou platné po tomto datu.

en: Coupons will only be valid from this date onwards.
cs_CZ: Lístky budou platné od tohoto dne.

en: Created By
cs_CZ: Vytvořeno

en: Credit Card
cs_CZ: Kreditní kartou

en: Credit Card Number
cs_CZ: Číslo kreditní karty

en: Custom Automated Emails
cs_CZ: Upravené Automatické Emaily

en: Custom Booking Email Templates
cs_CZ: Upravené Šablony Rezervačních Emailů

en: Custom Registration Fields
cs_CZ: Vlastní pole registrace

en: Customer Receipt Email Footer
cs_CZ: E-mailové zápatí pro zákaznickou účtenku

en: Customer Receipt Email Header
cs_CZ: E-mailové záhlaví pro zákaznickou účtenku

en: Customizable Fields
cs_CZ: Upravitelné Kolonky

en: DO NOT change these values if you want to keep your field settings associated with previous booking fields.
cs_CZ: NEměňte tyto hodnoty pokud chcete nastavení kolonek nechat stejné jako předchozí registrační kolonky.

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date Range?
cs_CZ: Časové období

en: Days before reminder
cs_CZ: Dní před připomenutím

en: Deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />This is a reminder about your #_BOOKINGSPACES space/spaces reserved for #_EVENTNAME.<br />When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br />Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br />We look forward to seeing you there!<br />Yours faithfully,<br />#_CONTACTNAME
cs_CZ: Vážený #_BOOKINGNAME, <br />Toto je připomínka vaší rezervace #_BOOKINGSPACES místa/míst rezervovaných na #_EVENTNAME.<br />Kdy : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br />Kde : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br />Těšíme se, že vás tam uvidíme!<br />S pozdravem,<br />#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />Your booking has been confirmed. <br />Below is a summary of your booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY <br />We look forward to seeing you there!
cs_CZ: Vážený #_BOOKINGNAME, <br />Vaše rezervace byla potvrzena. <br />Níže je shrnutí vaší rezervace: <br />#_BOOKINGSUMMARY <br />Těšíme se, že vás tam uvidíme!

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive another confirmation email. <br />Below is a summary of your booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY
cs_CZ: Vážený #_BOOKINGNAME, <br />Vaše rezervace nyní čeká na schválení našimi administrátory. Jakmile bude potvrzena obdržíte další potvrzující email. <br />Níže je shrnutí vaší rezervace: <br />#_BOOKINGSUMMARY

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />Your requested booking has been cancelled. <br />Below is a summary of your booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY
cs_CZ: Vážený #_BOOKINGNAME, <br />Vaše rezervace byla zrušena. <br />Níže je shrnutí vaší rezervace: <br />#_BOOKINGSUMMARY

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br />Your requested booking has been rejected. <br />Below is a summary of your booking: <br />#_BOOKINGSUMMARY
cs_CZ: Dear #_BOOKINGNAME, <br />Vaše rezervace byla zamítnuta. <br />Níže je shrnutí vaší rezervace: <br />#_BOOKINGSUMMARY

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Default Text
cs_CZ: Výchozí text

en: Default Value
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: Default or Free Booking Emails
cs_CZ: Přednastavené nebo Zdarma rezervační emaily

en: Default:
cs_CZ: Výchozí:

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete Bookings Pending Payment
cs_CZ: Odstranit nezaplacené rezervace

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Dev Mode active: Just a friendly reminder that you have added %s to your wp-config.php file. Only admins see this message, and it will go away when you remove that line.
cs_CZ: Režim Dev aktivní: Pouhá přátelská připomínka, kterou jste přidali %s na váš wp-config.php soubor. Pouze admini vidí tuto zprávu a zmizí, pokud bude tento řádek odstraněn.

en: Disabled
cs_CZ: Zakázat

en: Discount
cs_CZ: Sleva

en: Discount Amount
cs_CZ: Výše slevy

en: Discount Type
cs_CZ: Typ slevy

en: Display a shopping cart widget for currently booked events to check out.
cs_CZ: Zobrazit obsah nákupního vozíku doteď rezervovaných událostí pro výslednou kontrolu.

en: Edit &quot;%s&quot; settings
cs_CZ: Změnit &quot;%s&quot; nastavení

en: Edit Coupon
cs_CZ: Upravit kupón

en: Edit Coupons
cs_CZ: Změnit kupóny

en: Edit Gateways
cs_CZ: Upravit bránu.

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Email Customer (on success)
cs_CZ: (V případě úspěchu) poslat email zákazníkovi

en: Email event owners?
cs_CZ: Emaily zakladatelů událostí?

en: Empty Cart
cs_CZ: Vyprázdnit košík

en: Empty Cart Warning
cs_CZ: Varování, košík je prázdný

en: Enable Attendee Forms
cs_CZ: Povolit Účastnické formuláře

en: Enable Logging?
cs_CZ: Povolit přihlášení?

en: Enable Multiple Bookings Mode?
cs_CZ: Povolit Mnohonásobný Mód Rezervace?

en: Enable Quick Pay Buttons?
cs_CZ: Povolit rychlá platební tlačítka?

[ctx: Enable a feature in settings page]
en: Enable %s?
cs_CZ: Povolit %s?

en: Enabled
cs_CZ: Povolit

en: End date required
cs_CZ: Požadovaný termín ukončení

en: End time required
cs_CZ: Požadován čas ukončení

en: Enter a number here only, decimals accepted.
cs_CZ: Zde vložte číslo, pouze desetinná čísla jsou přijatelná.

en: Error Message
cs_CZ: Chybová zprava

en: Error Messages
cs_CZ: Chybové zprávy.

en: Event
cs_CZ: Událost

en: Event Already Booked
cs_CZ: Událost již zarezervována

en: Event Bookings Cart
cs_CZ: Košík rezervací událostí

en: Event Email Reminders
cs_CZ: Zaslat připomínku akce

en: Event Emails
cs_CZ: e-mail o události

en: Event Owner Emails
cs_CZ: Email zakladatele události

en: Events Manager can send people that booked a place at your events a reminder email before it starts.
cs_CZ: Events Manager může poslat lidem, kteří si zarezervovali místo na vaší akci, upomínkový e-mail, než začne akce.

en: Every day Events Manager automatically checks upcoming events in order to generate emails. You can choose at what time of day to run this check, if your site has a lot of traffic, it may help having this run at times of lower server loads.
cs_CZ: Každý den automaticky Events Manager kontroluje nastávající akce za účelem vytvoření e-mailů. Můžete si vybrat v jaký čas se kontrola spustí, pokud má váš web velký provoz, můžete tuto kontrolu nastavit na dobu, kdy server nebude skoro vůbec zatížen.

en: Expiry Date
cs_CZ: Doba vypršení platnosti

en: Field ID
cs_CZ: Pole pro identifikační číslo

en: Field Required
cs_CZ: Vyžadováno pole

en: Filter
cs_CZ: Filtrovat

en: Final Price
cs_CZ: Konečná cena

en: Fixed Amount
cs_CZ: Pevná částka

en: Form renamed to <em>%s</em>.
cs_CZ: Formulář změněn na <em>%s</em>.

en: Forms Editor
cs_CZ: Editor formulářů

en: Fully Paid
cs_CZ: Uhrazeno v plné výši

en: Further Information
cs_CZ: Další informace

en: Gateway
cs_CZ: Brána

en: Gateway Emails
cs_CZ: Emaily Brány

en: Gateway Label
cs_CZ: Označení brány

en: Gateway Name
cs_CZ: Jméno brány

en: Gateway Settings
cs_CZ: Nastavení Brány

en: Gateway Title
cs_CZ: Titul brány

en: Gateway Used
cs_CZ: Brána použita

en: Gateway activated.
cs_CZ: Brána aktivována.

en: Gateway activation toggled.
cs_CZ: Aktivace brány přepnuta.

en: Gateway deactivated.
cs_CZ: Brána deaktivována.

en: Gateway not activated.
cs_CZ: Brána neaktivována

en: Gateway not deactivated.
cs_CZ: Brána není deaktivována.

en: Gateway not updated.
cs_CZ: Brána neaktualizována.

en: Gateway updated.
cs_CZ: Brána aktualizována.

en: Generated accordingly from user first/last name or full name field. If a name field isn't provided in your booking form, the username will be used instead.
cs_CZ: Uživatelem vygenerované pole odpovídajícím způsobem křestní/příjmení nebo celé jméno. Pokud pole jméno není poskytované ve vašem rezervačním formuláři, bude místo něj uvedeno uživatelské jméno.

en: Go back to &quot;%s&quot; bookings
cs_CZ: Jděte zpět na &quot;%s&quot; rezervace

en: If a user chooses to pay with this gateway, or it is selected by default, this message will be shown just below the selection.
cs_CZ: Pokud se uživatel rozhodne platit touto metodou, nebo bude vybrána výchozím nastavením, bude se tato zpráva ukazovat pod výběrem.

en: If caching plugins are used, cart contents are loaded after a page load and this text is shown whilst loading.
cs_CZ: Pokud jsou použity caching pluginy, obsah košíku bude načten po načtení stránky a tento text se objeví uživateli během načítání.

en: If checked, only logged in users will be able to use this coupon.
cs_CZ: Pokud to zaškrtnete, pouze přihlášení uživatelé budou moci použít tento kupón.

en: If checked, the first value above will be used.
cs_CZ: Při zaškrtnutí bude použita první hodnota výše.

en: If enabled, a folder called %s will be created. Please ensure that your wp-contents folder is writable by the server.
cs_CZ: Pokud je povolen, bude vytvořena složka nazvaná %s. Prosím ujistěte se, že vaše složka wp-contents může být tímto serverem přepsána.

en: If enabled, additional emails will be sent to administrators and event owners for EVERY event booked based on the above %s settings.
cs_CZ: Pokud je povoleno, doplňující emaily budou odeslány administrátorům a zakladatelům událostí při KAŽDÉ rezervaci události podle nastavení v %s stránce výše.

en: If enabled, this form will be shown and required for every space booked.
cs_CZ: Pokud je povolen, tento formulář bude zobrazen a vyžadován k rezervaci každého místa.

en: If fields are editable users will be able to change their %s whilst making a booking.
cs_CZ: Pokud jsou kolonky upravitelné, uživatelé budou moci změnit své %s během tvorby rezervace.

en: If profile fields are set to show to logged in users, you can also choose whether or not to make these fields editable or just for viewing reference.
cs_CZ: Jsou-li profily nastavené na zobrazení přihlášeným uživatelům, můžete si také vybrat, zda se budou moci tyto položky upravovat, či jen prohlížet.

en: If selected, this field will also have an end-date.
cs_CZ: Je-li zvoleno, bude mít toto pole také datum ukončení.

en: If selected, this field will also have an end-time.
cs_CZ: Je-li zvoleno, bude mít toto pole koncový čas.

en: If set to yes, taxes are not included in individual item prices and total tax is shown at the bottom. If set to no, taxes are included within the individual prices.
cs_CZ: Pokud je označeno jako ano, daně nebudou přičteny k jednotlivým cenám, ale celková daň bude zobrazena vespod. Pokud je označeno jako ne, daně budou připočteny k jednotlivým cenám.

en: If set, this coupon will only be valid that many times.
cs_CZ: Pokud se toto nastaví, bude daný lístek platný právě tolikrát.

en: If some cases if you allow a free ticket (e.g. pay at gate) as well as paid tickets, this message will be shown and the user will not be charged.
cs_CZ: V některých případech, kdy povolíte volnou vstupenku (např. odměňování u brány), tak stejně jako u placených lístků se objeví tato zpráva, ale uživateli nebude nic účtováno.

en: If some cases if you allow a free ticket (e.g. pay at gate) as well as paid tickets, this message will be shown and the user will not be redirected to PayPal.
cs_CZ: V některých případech, kdy povolíte volnou vstupenku (např. odměňování u brány), tak stejně jako u placených lístků se objeví tato zpráva, ale uživatel nebude přesměrován na PayPal.

en: If the regex above does not match this error will be displayed.
cs_CZ: V případě, že výše uvedený regex neodpovídá, zobrazí se tato chyba.

en: If using SMTP in your email settings. You can automatically attach an ical file which some email clients (e.g. gmail) will render as an invitation they can add to their calendar.
cs_CZ: Pokud používáte SMTP v nastavení vašeho e-mailu. Můžete automaticky připojit ical soubory, které některé e-mailové klienti (např. gmail) budou zobrazovat jako pozvánky, které si budou moci přidat do kalendáře.

en: If you are not using quick pay buttons a drop-down menu will be used, with this label.
cs_CZ: Pokud nepoužíváte rychlá platební tlačítka, zobrazí se rozbalovací menu s tímto označením.

en: If you check this as fully paid, and leave the amount paid blank, it will be assumed the full payment has been made.
cs_CZ: Pokud tohle zaškrtnete jako plně zaplacenou částku a necháte políčko zaplacené částky prázdné, bude se předpokládat, že byla platba plně provedena.

en: If you choose to return users to the default Events Manager thank you page after a user has paid on PayPal, you can customize the thank you message here.
cs_CZ: Pokud vyberete, že se uživatel po zaplacení na PayPalu vrátí na přednastavenou Events Manager děkovnou stránku, můžete si upravit děkovnou zprávu, která se zde zobrazí.

en: If you don't want to ask for attendee information by default, select None as your booking form and make it the default form.
cs_CZ: Pokud se nechcete ptát na informace účastníků přednastavenými dotazy, zaškrtněte Žádný jako váš rezervační formulář a udělejte z něj hlavní formulář.

en: If you have chosen to only use quick pay buttons in your <a href="%s">gateway settings</a>, these settings below will be used.
cs_CZ: Pokud jste se rozhodli použít pouze rychlá platební tlačítka ve vašem <a href="%s">nastavení brány</a> , budou pouze tato nastavení níže použita.

en: If you would like to receive notifications from Authorize.net and handle refunds or voided transactions automatically, you need to enable Silent Post URL and provide an MD5 Hash in your merchant interface.
cs_CZ: Pokud byste chtěli automaticky dostávat oznámení z Authorize.net a automatické zrušení transakcí či manipulačních náhrad, musíte povolit Tichý příspěvek URL a poskytnout MD5 Hash ve vašem obchodním rozhraní.

en: Important:
cs_CZ: Důležité:

en: In many cases, customer address information is required by gateways for verification. This section connects your custom fields to commonly used customer information fields.
cs_CZ: V mnoha případech, vyžadují brány informace o adrese zákazníka pro ověření. V této části se spojí tvé vlastní pole k běžnému používání zákaznických informačních polí.

en: In order to connect PayPal with your site, you need to enable IPN on your account.
cs_CZ: Pro připojení PayPalu k vaší stránce musíte na vašem účtu aktivovat IPN.

en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Include Taxes In Itemized Prices
cs_CZ: Včetně daně z vybraných cen

en: Incorrect Formatting
cs_CZ: Nesprávné formátování

en: Insert your Pro Member Key to access automatic updates you can get your membership key from <a href="%s">here</a>.
cs_CZ: Vložte klíč uživatele pro přístup k automatické aktualizaci, díky které můžete dostat klíč členství <a href="%s">zde</a>.

en: Invalid coupon code provided
cs_CZ: Vypadá to, že je to neplatný kód kupónu

en: It is required that you have at least an email and name field so guest users can register.
cs_CZ: Je nutné, aby jste měli alespoň e-mail a pojmenované pole, aby se mohli hosté zaregistrovat.

en: It set to yes, when a booking has been added to the cart, the user will be redirected to the checkout page. Whilst redirecting the confirmation message below will also be shown, you may also want to modify that too let them know they are being redirected.
cs_CZ: Nastaví se jako ano, pokud bude přidána rezervace do nákupního košíku, uživatel pak bude přesměrován na kontrolní stránku. Během přesměrování bude níže zobrazena potvrzující zpráva, možná ji budete chtít také upravit, abyste informovali uživatele, že je přesměrován.

en: Label
cs_CZ: označení

en: List item format
cs_CZ: Formát seznamu věcí

en: Live
cs_CZ: Aktuální

en: Live Site
cs_CZ: Žívá síť

en: Loading Cart Contents
cs_CZ: Nahrávám obsah košíku

en: Loading Cart Contents...
cs_CZ: Nahrávám obsah košíku...

en: Loading text
cs_CZ: Nahrávám text

en: Loading...
cs_CZ: Nahrávám...

en: Logging
cs_CZ: Logování

en: Make Default
cs_CZ: Přednastavit

en: Make profile fields editable?
cs_CZ: Udělat profily upravitelné?

en: Make these changes to all bookings?
cs_CZ: Udělat tyto změny pro všechny rezervace?

en: Manual booking.
cs_CZ: Manuální rezervace.

en: Manually approve completed transactions?
cs_CZ: Ručně schvalovat dokončené transakce?

en: Mode
cs_CZ: Režim

en: Modify Booking Information
cs_CZ: Upravit informace o rezervaci

en: More about %s.
cs_CZ: Více o %s.

en: Multiple Booking Email Templates
cs_CZ: Šablony vícenásobných rezervačních emailů.

en: Multiple Bookings Mode
cs_CZ: Mnohonásobný Mód Rezervace

en: Multiple Bookings Mode enables your visitors to make bookings follow a flow similar to that of a shopping cart, meaning users can book multiple events and pay for them in one go.
cs_CZ: Mnohonásobný Mód Rezervace umožní vaším návštěvníkům udělat rezervaci, která bude zapsána stejně jako ty, co už jsou v nákupním košíku, to znamená, že návštěvník bude moci zarezervovat různé události a zaplatit je najednou.

en: Multiple Events
cs_CZ: Více událostí

en: Name (first/last)
cs_CZ: Jméno (křestní/příjmení)

en: New Booking
cs_CZ: Nová rezervace

en: New form created. You are now editing your new form.
cs_CZ: Vytvořen nový formulář. Nyní editujete nový formulář.

en: No
cs_CZ: Ne

en: No Bookings
cs_CZ: Žádné rezervace

en: No Payment gateways were found for this install.
cs_CZ: Žádné platební brány nebyly nalezeny pro tuto instalaci.

en: No Transactions
cs_CZ: Žádné transakce

en: No attendee form selected. Choose a form, or create a new one above.
cs_CZ: Není vybrán žádný účastnický formulář. Vyberte formulář nebo výše založte nový.

en: No bookings text
cs_CZ: Žádný text rezervací

en: No coupons created yet.
cs_CZ: Žádné kupóny ještě nebyly vytvořeny.

en: No coupons have been inserted yet!
cs_CZ: Žádný kupón zatím nebyl vložen!

en: No events booked yet
cs_CZ: Zatím nejsou žádné rezervované události

en: None
cs_CZ: Žádné

en: None yet
cs_CZ: Zatím žádné

en: Note that some gateways do not automatically send pending or confirmed emails, in these cases they may only apply to when event admins manually change the status of a booking resulting in an automated email getting sent.
cs_CZ: Všimněte si, že některé brány neposílají emaily k odeslání a potvrzující emaily automaticky, v takovém případě se to může změnit pouze pokud administrátoři dané události změní status rezervace na posílání automatických emailů.

en: Notes
cs_CZ: Poznámky

en: On this page you can create/edit various forms used within Events Manager Pro.
cs_CZ: Na této stránce si můžete vytvořit/ upravit různé formuláře použité v rámci Events Manager Pro.

en: Once a payment is completed, users will be offered a link to this URL which confirms to the user that a payment is made. If you would to customize the thank you page, create a new page and add the link here. For automatic redirect, you need to turn auto-return on in your PayPal settings.
cs_CZ: Jakmile je platba dokončena, bude uživateli nabídnut odkaz na tuto URL, která uživateli potvrdí, že platba byla uskutečněna. Pokud byste chtěli přizpůsobit děkovnou stránku, vytvořte novou stránku a přidejte sem link. Pro automatické přesměrování musíte zapnout automatický návrat v nastavení vašeho Paypalu.

en: Only admins see this message.
cs_CZ: Pouze admini vidí tuto zprávu.

en: Only if you have not enabled quick pay buttons in your <a href="%s">gateway settings</a>.
cs_CZ: Pouze pokud nemáte povolená rychlá platební tlačítka ve vašem <a href="%s">nastavení brány</a>.

en: Only on specific events that I own
cs_CZ: Pouze u specifických událostí, které vlastním

en: Only works with gateways that do not require additional payment information to be submitted (e.g. PayPal and Offline payments). If enabled, the default booking form submit button is not used, and each gateway will have a button (or image, see <a href="%s">individual gateway settings</a>) which if clicked on will submit a booking for that gateway.
cs_CZ: Pracuje pouze s bránami, které nevyžadují dodatečné platební údaje, které mají být předloženy(např. PayPal a platby offline). Pokud je povoleno, tlačítko na odeslání výchozího rezervačního formuláře nebude povoleno. A každá brána bude mít tlačítko( nebo obrázek, podívejte se <a href="%s">individuální nastavení brány</a>), na které když kliknete, vytvoří se rezervace pro danou bránu.

en: Options
cs_CZ: Nastavení

en: Original Total Price
cs_CZ: Původní konečná cena

en: Overall Spaces
cs_CZ: Celkové prostory

en: PRO Booking Form Options
cs_CZ: Možnosti rezervačního formuláře PRO

en: Pay Offline
cs_CZ: Zaplatit Offline

en: Pay With
cs_CZ: Zaplaťte pomocí

en: PayPal Email
cs_CZ: PayPal email

en: PayPal Language
cs_CZ: PayPal jazyk

en: PayPal Mode
cs_CZ: Režim PayPal

en: PayPal Page Logo
cs_CZ: Logo PayPal stránky

en: PayPal allows you to select a default language users will see. This is also determined by PayPal which detects the locale of the users browser. The default would be US.
cs_CZ: PayPal umožňuje zvolit výchozí jazyk, který uživatelé uvidí. Ten je také určen podle PayPalu, který rozpozná lokalitu uživatelova prohlížeče. Výchozí by byl US.

en: Payment Button
cs_CZ: Platební tlačítka

en: Payment Gateway Options
cs_CZ: Nastavení platební brány

en: Payment Gateways
cs_CZ: Platební brány

en: Payment Notifications
cs_CZ: Platební oznámení

en: Payment has been registered.
cs_CZ: Platba byla registrována.

en: Paypal Currency
cs_CZ: PayPal měna

en: Percentage
cs_CZ: Procentuální

en: Personal Details
cs_CZ: Osobní údaje

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Place Order
cs_CZ: Objednávka místa

en: Please <a href="%s">add a new page</a> and assign it here. This is required for Multiple Bookings Mode to work.
cs_CZ: Prosím <a href="%s">přidejte novou stránku</a> a přiřaďte ji zde. Toto je třeba k funkčnosti Mnohonásobného Módu Rezervace.

en: Please enter a valid API key in your <a href="%s">settings page</a>.
cs_CZ: Prosím vložte platný API klíč v <a href="%s">nastavení stránky</a>.

en: Please enter a valid payment amount (e.g. 10.00). Use negative numbers to credit a booking.
cs_CZ: Zadejte prosím platnou částku platby(např. 10.00). Použijte pouze desetinná čísla na dokončení rezervace.

en: Please enter a valid payment amount. Numbers only, use negative number to credit a booking.
cs_CZ: Zadejte prosím platnou částku platby. Pouze desetinná čísla zadejte do rezervace.

en: Please fill in the field: %s
cs_CZ: Prosím, vyplňte v poli: %s

en: Please make sure you have the <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/events-manager/">latest version</a> of Events Manager installed, as this may prevent Pro from functioning properly.
cs_CZ: Prosím ujistěte se, že máte nainstalovanou <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/events-manager/">poslední verzi</a> Events Manager, jinak by to mohlo zabránit správné funkci prorgamu.

en: Please make sure you install Events Manager as well. You can search and install this plugin from your plugin installer or download it <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/events-manager/">here</a>.
cs_CZ: Prosím ujistěte se, že jste také nainstaloval Events Manager. Tento plugin můžete najít a stahnout ve svém plugin instalátoru, nebo ho můžete stáhnout <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/events-manager/">zde</a>.

en: Please use the date picker provided to select the appropriate date format.
cs_CZ: Prosím použijte poskytovaný DatePicker k výběru vhodného formátu data.

en: Please use the time picker provided to select the appropriate time format.
cs_CZ: Prosím použijte poskytnutý time picker k vybrání příslušného časového formátu.

en: Please visit <a href="%s">Authorize.net</a> to set up a sandbox account if you would like to test this gateway out. Alternatively, you can use your real account in test mode, which you can set on your Authorize.net control panel.
cs_CZ: Prosív navštivte <a href="%s">Authorize.net</a> k nastavení sandbox účtu, pokud chcete otestovat tuto bránu. Případně můžete použít svůj reálný účet v testovacím režimu, který si můžete nastavit v kontrolním panelu na Authorize.net

en: Please visit the <a href="%s">documentation</a> for further instructions on setting up Authorize.net with Events Manager.
cs_CZ: Prosím navštivte <a href="%s">dokumentaci</a>, kde naleznete další pokyny pro nastavení Authorize.net s manažerem akce.

en: Please visit the <a href="%s">documentation</a> for further instructions.
cs_CZ: Prosím navštivte <a href="%s">dokumentace</a> pro další pokyny.

en: Please wait whilst you are redirected to PayPal to proceed with payment.
cs_CZ: Prosím počkejte, než budete přesměrováni na PayPal k zadání platby.

en: Private Key
cs_CZ: Soukromý Klíč

en: Pro Member Key
cs_CZ: Klíč uživatele

en: Pro Membership Key
cs_CZ: Klíč členství

en: Proceed to Checkout
cs_CZ: Pokračovat k výstupní kontrole

en: Provide a hex value color to change the color from the default blue to another color (e.g. #CCAAAA).
cs_CZ: Poskytnout barvu hexadecimální hodnoty na změnu barvy z výchozí modré na jinou barvu (např. #CCAAAA).

en: Public Key
cs_CZ: Veřejný Klíč

en: Quick Pay Buttons
cs_CZ: Rychlá platební tlačítka

en: Redirect To Checkout on Booking?
cs_CZ: Přesměrovat k vyúčtování a kontrole rezervace?

en: Refunded
cs_CZ: Vráceno

en: Registered Users Only?
cs_CZ: Pouze zaregistrovaní uživatelé?

en: Registration Fields
cs_CZ: Registrační Kolonky

en: Registration fields are only shown to guest visitors by default. You can choose to show these fields and make them editable by logged in user in your <a href="%s">PRO Booking Form Options</a>.
cs_CZ: Registrační pole jsou podle výchozího nastavení zobrazeny pouze hostům . Můžete si vybrat ukázat tato pole a udělat je upravitelnými pro přihlášené uživatele ve vašem <a href="%s">nastavení rezervačního formuláře PRO </a>.

en: Registration fields are only shown to guest visitors. If you add new fields here and save, they will then be available as custom registrations in your bookings editor, and this information will be accessible and editable on each user <a href="%s">profile page</a>.
cs_CZ: Registrační pole jsou zobrazeny pouze anonymním návštěvníkům. Pokud přidáte nové pole a uložíte je,budou poté k dispozici jakožto vlastní registrace v rezervačním editoru, a tyto informace přístupné a upravitelné na každé uživatelské <a href="%s">profilové stránce</a>.

en: Reminder
cs_CZ: Připomenutí

en: Reminder subject
cs_CZ: Upomínkový předmět

en: Rename
cs_CZ: Přejmenovat

en: Required
cs_CZ: Vyžadováno

en: Required, get your keys <a href="%s">here</a>
cs_CZ: Vyžadováno, opatřit si své klíče <a href="%s">zde</a>

en: Resume Payment
cs_CZ: Pokračovat v platbě.

en: Return URL
cs_CZ: Zpáteční URL

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Save Form
cs_CZ: Uložit formulář

en: Security: MD5 Hash
cs_CZ: Zabezpečení: MD5 Hash

en: Select ...
cs_CZ: Vybrat ...

en: Select Type
cs_CZ: Vybrat typ

en: Select a user, or enter a new one below.
cs_CZ: Zvolte uživatele, nebo níže zadejte nového.

en: Selected Attendee Form
cs_CZ: Vybraný účastnický formulář

en: Selected Booking Form
cs_CZ: Vybraný rezervační formulář

en: Separator
cs_CZ: Oddělovač

en: Set your currency in the <a href="%s">settings</a> page.
cs_CZ: Zvolte svou měnu v <a href="%s">nastavení</a> stránky.

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Show email profile fields?
cs_CZ: Zobrazit kolonky s emailem profilu?

en: Show name profile fields?
cs_CZ: Zobrazit kolonky se jménem profilu?

en: Show profile fields to logged in users?
cs_CZ: Ukázat profily přihlášeným uživatelům?

en: Shown when a default value isn't selected, selected by default.
cs_CZ: Zobrazeno pokud není zadána základní hodnota, zadáno automaticky.

en: Since %s is enabled, these emails will only be sent when individual bookings are modified afterwards, such as changing the status of the booking individually or resending an email.
cs_CZ: Pokud je %s aktivováno, tyto e-maily budou odeslány pouze pokud se následně upraví jednotlivé rezervace, například změna statusu jednotlivé rezervace nebo opětovné odeslání emailu.

en: Since this is part of multiple booking, you can also change these values for all individual bookings.
cs_CZ: Protože je toto část mnohonásobné rezervace, můžete také změnit tyto hodnoty pro všechny jednotlivé rezervace.

en: Since you are in Multiple Booking Mode, these emails will only be sent in these specific circumstances :
cs_CZ: Protože jste v Mnohonásobném Módu Rezervací, tyto emaily budou odeslány pouze za následujících určitých okolností:

en: Something went wrong saving your %s.
cs_CZ: Něco se stalo s uložením vaší %s.

en: Something went wrong updating your %s.
cs_CZ: Něco se pokazilo, aktualizujte svůj %s.

en: Sorry for the inconvenience, but we are having technical issues adding your bookings, please contact an administrator about this issue.
cs_CZ: Omlouváme se za nepříjemnost, ale kvůli technickým problémům jsme nemohli přidat vaší rezervaci, prosím informujte administrátora o této situaci.

en: Split bookings by attendee
cs_CZ: Rozdělit rezervace podle účastníků

en: Start date required
cs_CZ: Požadován termín začátku

en: Start time required
cs_CZ: Požadován čas začátku

en: State/County
cs_CZ: Kraj

en: Sub Total
cs_CZ: Celková náhrada

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Success Free Message
cs_CZ: Úspěšná volná zpráva

en: Success Message
cs_CZ: Úspěšná zpráva

en: Successfully Added Message
cs_CZ: Úspěšně přidaná zpráva

en: Successfully deleted %s
cs_CZ: Úspěšně odstraněn %s

en: Successfully saved %s
cs_CZ: Úspěšně uloženo %s

en: Taxes
cs_CZ: Poplatky

en: Test Mode (Sandbox)
cs_CZ: Testovací režim (Sandbox)

en: Thank You Message
cs_CZ: Poděkování

en: The following codes will be automatically available to this event.
cs_CZ: Následující kódy budou automaticky k dispozici pro tuto událost.

en: The form <em>%s</em> is now the default booking form. All events without a pre-defined booking form will start using this form from now on.
cs_CZ: Formulář <em>%s</em> je nyní přednastaveným rezervačním formulářem. Všechny události bez přednastaveného specifického rezervačního formuláře budou od teď používat tento.

en: The message that is shown to a user when a booking is successful and payment has been taken.
cs_CZ: Zpráva, která se zobrazí uživateli, když je rezervace úspěšná a platba byla přijatá.

en: The message that is shown to a user when a booking is successful whilst being redirected to PayPal for payment.
cs_CZ: Zpráva, která se zobrazí uživateli při úspěšné rezervaci a zároveň při přesměrování na PayPal k platbě.

en: The message that is shown to a user when a booking with offline payments is successful.
cs_CZ: Tato zpráva se ukáže uživatelovi, pokud se úspěšně rezervoval s offline platbou.

en: The text shown in the checkout page form.
cs_CZ: Tento text se zobrazí na závěrečné kontrolní stránce.

en: The user will see this as the text option when choosing a payment method.
cs_CZ: Uživatel uvidí tohle jako textové možnosti, když si vybírá způsob platby.

en: There was an error validating your bookings, please see the errors below:
cs_CZ: Během ověřování vaší rezervace se vyskytla chyba, prosím podívejte se na seznam chyb níže:

en: These emails get sent to the event owners when a person has made a booking using this specific gateway.
cs_CZ: Tyto emaily budou odeslány zakladatelům událostí pokud si někdo udělal rezervaci přes specifickou bránu.

en: These emails get sent to the event owners when a person has made a booking.
cs_CZ: Tyto emaily budou odeslány zakladatelům událostí pokud si někdo udělá rezervaci.

en: These emails will be sent to the person who booked a place at your event and selected this specific gateway.
cs_CZ: Tyto emaily budou odeslány osobě, která si zarezervovala místo na vaší události a zvolila určitou bránu.

en: These emails will be sent to the person who booked a place at your event.
cs_CZ: Tyto emaily budou odeslány osobě, která si zarezervovala místo na vaší události.

en: This booking contains a set of bookings made by this person. To edit particular bookings click on the relevant links below.
cs_CZ: Tato rezervace obsahuje soubor několika rezervací provedených touto osobou. Pro editaci určité rezervace klikněte na příslušný odkaz níže.

en: This booking contains multiple individual bookings made at once.
cs_CZ: Tato rezervace obsahuje několik jednotlivých rezervací najednou.

en: This booking makes part of multiple bookings made at once.
cs_CZ: Tato rezervace je součástí několika rezervací udělaných najednou.

en: This coupon will be available for all bookings made and discount is applied to the total price before checking out.
cs_CZ: Tato vstupenka bude k dispozici pro všechny udělané rezervace a sleva bude použita na celkovou cenu před potvrzením objednávky.

en: This error will show if a value isn't chosen.
cs_CZ: Tato chyba se ukáže pokud není vybrána žádná hodnota.

en: This error will show if an incorrect date format is used.
cs_CZ: Tato chyba se zobrazí, pokud je použit nesprávný formát data.

en: This error will show if an incorrect time format is used.
cs_CZ: Tato chyba se objeví, pokud je použit nesprávný formát času.

en: This error will show if the captcha is not correct.
cs_CZ: Tato chyba ukáže, že je captcha zadána nesprávně.

en: This error will show if the field is a date-range and no end date is selected.
cs_CZ: Tato chyba se zobrazí v případě, že pole datumu je vybráno ale není vybrán termín ukončení.

en: This error will show if the field is a date-range and no start date is selected.
cs_CZ: Tato chyba se zobrazí v případě, že pole data je vybráno ale není vybrán termín začátku.

en: This error will show if the field is a time-range and no end time is selected.
cs_CZ: Tato chyba se objeví v případě, že pole časový interval je vybrán ale není vybrán čas ukončení.

en: This error will show if the field is a time-range and no start time is selected.
cs_CZ: Tato chyba se objeví v případě, že pole časový interval je vybrán ale není vybrán čas začátku.

en: This error will show if this box is not checked.
cs_CZ: Tato chyba se objeví pokud není toto políčko zaškrtnuto.

en: This error will show this field is required and no value is entered.
cs_CZ: Tato chyba se objeví, toto pole je vyžadováno ale není zadaná žádná hodnota.

en: This event has already been added to the cart and cannot be added twice.
cs_CZ: Tato událost už byla přidána do košíku a nelze ji přidat podruhé.

en: This form will be shown on the checkout page, which should include user fields you may want when registering new users. Any non-user fields will be added as supplementary information to every booking, if you have identical Field IDs on the individual event booking form, that field value will be saved to the individual booking instead.
cs_CZ: Tento formulář bude zobrazen na kontrolní stránce, která by měla obsahovat kolonky s informacemi, které budete chtít vědět při registraci nového uživatele. Jakékoliv neuživatelské kolonky budou přidány jako doplňující informace ke každé rezervaci. Pokud máte stejné kolonky s identifikacemi na jednotlivých rezervačních formulářích, jejich hodnota bude místo toho uložena u jednotlivých rezervací.

en: This gateway cannot be activated because it does not support multiple bookings mode.
cs_CZ: Tato brána nemohla být aktivována protože nepodporuje více rezervačních módů.

en: This html will be displayed on your form, the label for this field is used only for reference purposes.
cs_CZ: Toto html se zobrazí ve vašem formuláři, označení pro tuto oblast se používá pouze z referenčních účelů.

en: This is the code you give to users for them to use when booking.
cs_CZ: Toto je kód, který dáte uživatelům, který použijí během rezervace.

en: This is the default attendee form and will be used for any event where you have not chosen a specific form to use.
cs_CZ: Toto je základní přihlašovací formulář, který bude použit kdekoliv, kde nebyl zvolen žádný určitý formulář.

en: This is the default bookings form and will be used for any event where you have not chosen a specific form to use.
cs_CZ: Toto je základní rezervační formulář, který bude použit kdekoliv, kde nebyl zvolen žádný určitý formulář.

en: This is the username you use to log into your merchant interface.
cs_CZ: Toto je vaše uživatelské jméno, které používáte k přihlášení do obchodního rozhraní.

en: This page will be where the user reviews their bookings, enters additional information (such as user registration info) and proceeds with payment.
cs_CZ: Na této stránce si uživatel zkontroluje své rezervace, doplní další informace (například informace o registraci) a pokračuje k platbě.

en: This page will display the events the user has chosen to book and allow them to edit their bookings before checkout.
cs_CZ: Tato stránka ukáže události, které si uživatel rezervoval a dovolí jim editovat jejich rezervace před výslednou kontrolou a vyúčtováním.

en: This single booking is part of a larger booking made by this person at once. <a href="%s">View Main Booking</a>.
cs_CZ: Tato jednotlivá rezervace je částí větší rezervace provedené stejnou osobou. <a href="%s">Prohlédnout si hlavní rezervaci</a>.

en: This string of text needs to match that in your merchant interface settings.
cs_CZ: Tento řetězec textu musí odpovídat ve vašem nastavení obchodního rozhraní.

en: This text will appear between the two date fields if this is a date range.
cs_CZ: Tato zpráva se objeví mezi dvěma daty, pokud je toto časové období.

en: Time Range?
cs_CZ: Časový interval?

en: Tip Text
cs_CZ: Rada

en: Title
cs_CZ: Název

en: To access automatic updates, you must update your <a href="%s">Membership Key</a> for Events Mananager Pro <a href="#pro-api">here</a>. Only admins see this message.
cs_CZ: K přístupu automatických aktualizací musíte aktualizovat váš <a href="%s">klíč členství</a> pro Events Manager Pro <a href="#pro-api">zde</a>. Pouze admini vidí tuto zprávu.

en: To finalize your booking, please click the following button to proceed to PayPal.
cs_CZ: K dokončení vaší rezervace, prosím klikněte na následující tlačítka k přechodu na PayPal.

en: Toggle activation
cs_CZ: Přepnutí aktivace

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Total Coupons
cs_CZ: Celkový počet lístků

en: Total Price
cs_CZ: Konečná cena

en: Transaction ID
cs_CZ: Číslo transakce

en: Transaction could not be deleted
cs_CZ: Transakce nemohla být zrušena

en: Transaction deleted
cs_CZ: Zrušená transakce

en: Transaction id
cs_CZ: Identifikace transakce

en: Transaction key
cs_CZ: Klíč transakce

en: Transactions
cs_CZ: Transakce

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Unfortunately, your booking for %s was removed from your cart as there are not enough spaces anymore.
cs_CZ: Bohužel, vaše rezervace pro %s byla odebrána z vašeho vozíku protože už nebylo volné místo.

en: Unlimited
cs_CZ: Neomezený

en: Unprocessed payment needs refund
cs_CZ: Nezpracované platby, je třeba náhrada

en: Until it is updated, Events Manager Pro will remain inactive to prevent further errors.
cs_CZ: Dokud nebude aktualizován, Events Manager Pro zůstane neaktivní, aby se předešlo případným chybám.

en: Use Default?
cs_CZ: Použít výchozí?

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: User Fields
cs_CZ: Uživatelské pole

en: User Login ID
cs_CZ: Uživatelské přihlašovací ID

en: User has not booked any events yet, cart is empty.
cs_CZ: Uživatel dosud nepřidal žádné rezervace, košík je prázdný.

en: Users with the %s user capability will be able to do this when adding/editing events.
cs_CZ: Uživatelé s %s mohou toto udělat když přidávají/upravují události.

en: Uses
cs_CZ: Využití

en: Uses the WordPress account email associated with the user.
cs_CZ: Používá E-mailový účet WordPress spojený s uživatelem.

en: View Cart
cs_CZ: Zobrazit košík

en: View transactions
cs_CZ: Prohlédnout transakce

en: Voided
cs_CZ: Zánik

en: WP Cron Time
cs_CZ: Čas WP Cronu

en: Warning after the "empty cart" button is clicked.
cs_CZ: Varování poté, co je kliknuto na tlačítko "prázdný košík"

en: We strongly recommend setting this to No.
cs_CZ: Velmi doporučujeme nastavit jako Ne.

en: We use <a href="%s">WP Cron</a> for scheduling checks for future events, which relies on site visits to trigger these tasks to run. If you have low levels of site traffic, this may not happen frequently enough, so you may want to consider forcing WP-Cron to run every few minutes. For more information, <a href="%s">read this tutorial</a> on setting up WP Cron.
cs_CZ: Používáme <a href="%s">WP Cron</a> pro plánování kontrol budoucích akcí, které se spoléhají na návštěvnosti stránek, které tyto úkoly spustí. Pokud máte nízkou návštěvnost stránek, toto se vám tedy často nestává, tudíž možná chcete, aby se WP-Cron spouštěl každých pár minut. Pro více informací, <a href="%s">přečtěte si tento návod</a> v nastavení WP Cron.

en: When administrators modify a set of multiple bookings rather than individual events, these templates will be used to notify the attendee.
cs_CZ: Pokud administrátoři upraví několik různých rezervací najednou místo úpravy jednotlivých událostí, budou tyto šablony použity k upozornění účastníků.

en: When logged in, users usually don't see their profile fields, with this enabled, users will be able to update their profile fields alongside their booking. This is particularly useful if the user is missing key information.
cs_CZ: Po přihlášení uživatelé obvykle nevidí své profilové kolonky, pokud bude toto povolené, uživatelé budou moci upravovat svůj profil spolu se svou rezervací. Je to užitečné především pro ty uživatele, kterým chybí klíčové informace.

en: When modifications are made to individual bookings which would normally trigger an email to be sent to the attendee.
cs_CZ: Když se provedly úpravy u jednotlivých rezervací, což by normálně odeslalo emaily účastníkům.

en: When users make a booking in Multiple Bookings Mode or cancels their booking, these emails get sent to the attendee and administrator emails you assign in the %s section above.
cs_CZ: Pokud účastníci provedou rezervaci v Mnohonásobném Módu Rezervací nebo zruší svou rezervaci, tyto emaily budou odeslány účastníkům a na administrátorské emaily, které přidáte v %s sekci nahoře.

en: Whilst paying on PayPal, if a user cancels, they will be redirected to this page.
cs_CZ: Když uživatel zruší placení na PayPalu, bude přesměrován na tuto stránku.

en: Will appear next to your field label as a question mark with a popup tip bubble.
cs_CZ: Vedle pole se objeví značka, vypadající jako otazník s vyskakující bublinou s radou.

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: You are about to make this your default booking form. All events without an existing specifically chosen booking form will use this new default form from now on.
cs_CZ: Právě se chystáte zvolit tento registrační formulář jako váš základní. Všechny případy, kde nebyl zvolen žádný jiný rezervační formulář budou od teď používat nový základní formulář.

en: You are about to make this your default booking form. All events without an existing specifically chosen booking form will use this new default form from now on.
    
     Are you sure you want to do this?
cs_CZ: Právě se chystáte nastavit toto jako váš přednastavený rezervační formulář. Všechny události bez existujícího specifického formuláře budou nyní používat tento přednastavený.
    
    Opravdu to chcete udělat?

en: You are in Multiple Booking Mode. These emails will only be used when individually modifying bookings which trigger these individual event booking emails.
cs_CZ: Právě se nacházíte v Mnohonásobném Módu Rezervací. Tyto emaily budou odeslány pouze pokud se budou jednotlivě upravovat rezervace, které spustí jednotlivé odesílání emailů s rezervacemi událostí.

en: You are now editing
cs_CZ: Nyní upravujete

en: You are viewing the details of coupon %s - <a href="%s">edit</a>
cs_CZ: Prohlížíte si detaily kupónové %s - <a href="%s">úpravy</a>

en: You can also create default emails for specific gateways in your individual %s settings page.
cs_CZ: Můžete také vytvořit vlastní automatické emaily pro určité brány ve vašich osobních %s stránkách s nastavením.

en: You can choose to send people attending your event x days before the event starts. Minimum is one day.
cs_CZ: Můžete si vybrat x dnů před začátkem vaší akce, kdy poslat lidem, kteří se účastní vaší akce, e-mail. Minimální možnost je jeden den.

en: You can choose to use a custom booking form, or leave as is to use the default booking form.
cs_CZ: Můžete si vybrat mezi použitím vlastního rezervačního formuláře, nebo výchozího rezervačního formuláře.

en: You can customize the email templates sent when users make a booking for one of your events.
cs_CZ: Můžete si upravit emailové šablony, které se odesílají, když někdo udělá rezervaci na jednu z vašich událostí.

en: You can customize the fields shown in your booking forms below.
cs_CZ: Můžete si přizpůsobit své pole zobrazené níže v rezervačním formuláři.

en: You can sync this modification with all other related bookings.
cs_CZ: Můžete sjednotit tuto úpravu se všemi ostatními vhodnými rezervacemi.

en: You can use this as your Silent Post URL.
cs_CZ: Toto můžete použít jako Tichý příspěvek vaší URL.

en: You have already booked a spot at this eventin your cart, please modify or delete your current booking.
cs_CZ: Rezervace na toto místo už byla provedena a je ve vašem košíku, prosím upravte nebo smažte vaši současnou rezervaci.

en: You have enabled the option to email event owners in the %s section below.
cs_CZ: Povolil jste možnost napsat email zakladatelům události v %s sekci níže.

en: You have not booked any events yet. Your cart is empty.
cs_CZ: Zatím jste si nezarezervovali žádnou událost. Váš košík je prázdný.

en: You must also add an end date.
cs_CZ: Musíte také přidat datum ukončení.

en: You must include an E-mail field type for booking forms to work. These are used to create the user account and aren't shown to logged in users.
cs_CZ: Aby formulář fungoval, musí obsahovat pole pro E-mail. Ten se používá k vytvoření uživatelského účtu a nezobrazují se přihlášeným uživatelům.

en: You must provide a start date.
cs_CZ: Musíte poskytnout datum zahájení.

en: You must provide a start time.
cs_CZ: Musíte poskytnout čas zahájení.

en: You must provide an end date.
cs_CZ: Je nutné uvést datum ukončení.

en: You must provide an end time.
cs_CZ: Musíte poskytnout čas ukončení.

en: Your booking was added to your shopping cart.
cs_CZ: Vaše rezervace byla přidána do nákupního košíku.

en: Your coupon hasn't been used yet!
cs_CZ: Váš kupón ještě nebyl použit!

en: Your return url is %s
cs_CZ: Vaše návratová adresa je %s

en: Your return url is %s.
cs_CZ: Vaše zpětná URL je %s.

en: Zip/Post Code
cs_CZ: PSČ

en: add booking
cs_CZ: přidat rezervaci

en: coupon
cs_CZ: lístek

en: details
cs_CZ: detaily

en: edit
cs_CZ: upravit

en: edit booking
cs_CZ: upravit rezervaci

en: hide coupons
cs_CZ: skrýt kupóny

en: hide options
cs_CZ: skrýt možnosti

en: minutes
cs_CZ: Zápis

en: none selected
cs_CZ: Nic není vybráno

en: options
cs_CZ: nastavení

en: remove
cs_CZ: odstranit

en: required
cs_CZ: vyžadováno

en: show coupons
cs_CZ: zobrazit kupóny
